| Lupu_Gina_1977 a întrebat:

mi s-a stricat hdd la laptop, si am neaparata nevoie de el pana merg sa imi cumpar alt hdd, as putea instala windowsul pe un stick? si daca da, cum si prin ce program? funda!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate.cel puţin teoretic se poate instala Windows pe un stik usb, ca şi cum ar fi un hard disc.Instalarea se face normal ca şi cum ar fi pe hard disc, cu menţiunea că trebuie să scoţi hard discul din laptop.Asta nu ar fi mare lucru dacă ştii unde este şi ai o şurubelniţă stea.Amplasarea lui diferă de la model la model.Dar eu în locul tău aş folosii temporar o distribuţie de linux butată în mod live cd sau butată de pe un stik USB. Dacă te interesează te pot ajuta.Succes

| Lupu_Gina_1977 explică (pentru DeyCj):

Ok, instalez linxul, dar de drivere ce fac? cum le instalez? sau le instaleaza linuxul? mie imi trebuie pana sambata pana ajung in tara

| DeyCj a răspuns (pentru Lupu_Gina_1977):

Linux nu e Windows. Windows=drivere pentru orice hardware ai în Pc, malware, lentoare, și nesigur.Lunux=plug and play pentru orice cuplezi la calculator, rapid imun la virușii de Windows(pe linux nu sunt numai 5 dar nu ai cum să îi iei) stabil și sigur.Deci nu ai nevoie de absolut nici un driver.Totul va funcționa din prima și fără bătăi de cap.Recomand pentru tine fiind că ești începătoare Ubuntu 11.04.Are un suport de drivere foarte bun și va funcționa din prima orice.De asemenea poți folosi și Desktop Linux Os(vezi la mine pe site, la IT$c/Linux/Distribuții proprii.).Vei vedea că este foarte simplu.Succes

| MMihai a răspuns:

Este posibil, cel puțin teoretic, să instalezi sisteme de operare, deci bănuiesc că și Windows, pe stick-uri mari, să zic de 32 sau 64 de GB, că am văzut așa ceva pe youtube și te învăța cum să faci, dar este complicat și chiar dacă merge, merge încet, greu și prost!
Trebuie să cumperi, un alt hdd, că altfel este aiurea.

| nutepriveste21 a răspuns:

Windows nu ruleaza de pe dispozitive usb.Cauta si fa rost de un nou hdd.

| horia2012 a răspuns:

Da se poate. Trebuie sa faci un windows Live CD cu windows XP, si poti rula fara HDD. Dar nu poti instala nimic pentru ca nu ai HDD. Poti avea acces numai la porturile USB.
- Si eventual la aplicatii portabile pe are le ai pe un stick.
- Fara retea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi Hiren Boot si are mini xp.

| SuicideSilence a răspuns:

Poti sa rulezi o distributie de linux direct de pe un cd. fara sa fie nevoie de instalare