| anonim_4396 a întrebat:

o prima mea intrebare dupa 3 ani si 6 luni membru al acestui grup, intrebare care o adresez exclusiv celor cunoscatori
Am sa incep cu o mica prezentare...Am un router "dll D-Link"vechi de aprox 8 ani cu o frecventa de 2, 4 GHz, teoretic ar trebui sa aiba o raza de acoperire de aprox 20 metri full semnal insa in realitate am o camera la 5 metri distanta de el si am doar 2 liniute semnal'(se pierde prin pereti vb vine, se mai pierde si prin realitate) Nu vreau sa-mi cumpar un router mai bun pentru ca peste 3 luni vine RDS cu fibra optica si recableaza tot, insa pana atunci m-am gandit la urmatoarea schema: Sa pun routerul cu antena lui intr-o parte a casei iar de la el sa mai trag o antena auxiliara cu prelungire sa o montez in camera cea mai indepartata fie sa montez un fel de amplificator la baza antenei si sa las routerul in mijlocul casei(ambele optiuni provizorii)
Inrebaea ar fi: voi ce-mi recomandati?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Ai zis: "amplificator labaza Antenei"? dar exista așa ceva? (acest amplificator ar fi mai scump ca routerul). Însă ai putea sa:
-pui o tabla de aluminiu in spatele antenei pe post de reflector. (exact! iei o doza de la sucuri si o tai in jumătate pe verticala... am văzut in filmulețe dar nu am încercat.)
-ridici routerul la înălțime de peste 1, 80
Sa tragi antene de la router iar nu am auzit... oricum se pierde foarte mult semnal dacă cablul sau mufa antenei sunt desfăcute si se expune firul central, eventual sa schimbi antena cu alta mai performanta, dacă nu vrei sa deplasezi antena cu tot cu router.
Pe de alta parte mai poți jongla din software:
-intri in router si cauți "strength signal" ...este vorba de puterea de emisie si poate fi la 50% si dacă o ridici vei avea semnal mai mare, evident.
- apoi poți sa elimini din capabilitățile tehnologice nefolosite, adică acel A, B, G, N, AC. Dacă routerul si calculatorul tău este capabil de AC atunci elimini restul. Sau poate pe N singur sa îți mearga bine, faci teste. Oricum A si B sunt foarte vechi si numai buruiaza.
- apoi poți sa schimbi canalele de emisie, asta dacă ai multe rețele in apropiere (alți vecini) si va buruiati fără sa știți. Cauta pe net ca ai nevoie de un program ce îți arată aceste detalii. Ba cu astfel de program poți sa ii găsești si un loc mai bun pentru rutier ( sau o poziție a antenei happy ) in care sa ai semnal maxim peste tot ( peste tot unde ai nevoie).

| cezar003 a răspuns (pentru NGheorghe):

I-ti explic pe scurt : este un cablu cu 2 sarme care au la capat un fel de dop si se vinde in bazar cu 1...2 lei metrul in functie de mutra si cat de panicat esti

| NGheorghe a răspuns (pentru cezar003):

Bine. la un capăt are dop. Dar la celalalt capăt are mufa? Mufa se potrivește sau este identică cu ce ai tu? (Sunt routere la care antenele nu se pot scoate si deci te-am întrebat degeaba, dar "ddl D-link" nu pare a fi un model, eu nu îl găsesc cu google)

| cezar003 a răspuns (pentru NGheorghe):

Se potriveste perfect pe filet, este conceput pentru acolo

| NGheorghe a răspuns (pentru cezar003):

Nu cunosc, dacă-i la metru... pare ca trebuie sa lipești tu mufa. Eu demult am avut un router care era foarte configurabil din meniul lui. Țin minte ca după multe analize si modificări am ajuns sa văd ca "net speed" s-a dublat( http://www.speedtest.net/) dar pe Youtube viteza era aceeași. Alte vremuri. Dacă nu ai nevoie de internet pentru ceva special atunci n-are rost sa îți storci creierii cu tehnologia cea depășită... cu semnal maxim poți sa ai viteza mică din alte motive.

| cezar003 a răspuns (pentru NGheorghe):

Bine spui omule, ma reorientez ca nu am chef de lipit mufe si cabluri in 2018

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un router mai bun si niste Switch https://www.emag.ro/......EF8KBBBBM/

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Acest switch nu necesita configurare, doar conectati routerul si PC-urile la el si gata.

Nu am parte de nici un freeze, netul merge foate bine. Recomand acest switch.

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Daca aveam bani de aruncat..., vreau doar un semnal mai bun cu costuri minime

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Depinde de cat de mare e incaparea, vrei sa conectezi un tv full hd? pereti sunt grosi?

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Am sa analizez varianta ta

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Este un apartament cu 4 camere decomandate, nu o incapere

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Eu unu as conecta tv full hd prin cablu din router iar de cumparat as cumpara unul de 200 de ron cu 2 antene un tp link asta daca nu isi da rds un router si ala e bun

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Wow e foarte mare, doar cu aparate de alea ar merge, alea ajuta foarte mult

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

(Y)

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Din ala vor sa i-mi dea si mie cu 2 antene, deja mi-au aratat aparatul
si am inteles ca are 2 iesiri LAN pentru doua desktopuri dar ei spun ca nu functioneaza decat unul...ce ciudat tongue

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Poftim? doar unul? aia vorbesc prostii, unul singur lan e unde intra cablu de net mai sunt inca 4 unde poti pune 4 dizpozitive

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Ced ca am sa-i amenint ca reziliez contractul si au sa-mi deblocheze si celalalt LAN pun pariu.Asa am facut in trecut cu rds si mergewinking

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Nu man, intra cu alta mufa de fibra si se imparte la 2 utilizatori cu cate un LAN acelasi pentru ambele desktopuri stiu ce-i intrare si ce-i iesire...are lan 1 si lan 2

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Nu inteles ceea ce scrii, nu are cum sa ai doua cabluri de net, un singur port lan ai =cablu de net plus porturii secundare vreo 4

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://i.i.cbsi.com/cnwk.1d/i/tim/2012/08/03/DSC_0020.JPG
pardon se numeste wan unde bagi cablu de net si lan unde bagi secundar

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Asta ce mi-l dau ei gratuit are o intrare si o iesire prin LAN 1+wireles si cica LAN 2 este acolo de forma dar nu sunt trase fire la el din interiorul modemului, ca un telefon dual sim care nu are adaugate contactele pentru al doilea sim dar carcasa este facuta pentru ambele modele

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Ma rog, las ca vad eu, merci pentru sfaturi happy

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Nu se poate asa ceva, eu lucru in domeniu, toate porturile trebuie sa mearga

| cezar003 a răspuns (pentru RAY):

Ce zici de antena de prelungire wireles, o fi buna? sau vrajeala de marketing

| RAY a răspuns (pentru cezar003):

Https://forum.softpedia.com/topic/564802-prelungire-wireless/
nu am auzit inca de asa ceva, vrajeli posibil, recomand Switch

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Ei spun cica daca i-ti tragi o asemenea antena de la router printr-un cablu bineinteles, si la 5 km ai acelasi semnal ca si cand ai fi langa router

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Eu nu prea cred dar ma rog, la un moment dat semnalul radiomobil este transmis catre sateliti si de acolo revine cu informatia, doua fire in schimb nu cred ca pot percepe un mesaj de la sateliti si sa ti-l transmita tie corect?

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Prelungirile alea de antene wifi chinezesti cu10 lei metrul sunt niste pacaleli, decat daca la capatul antenei exista un receptor