| Finutzzu_Cata_2000 a întrebat:

Sora mea are un laptop Emachines E525 si nu booteaza windows-ul nici 7 nici xp dar la mine pe PC da.Booteaza ambele windows-uri stiti ce poate sa aiba?
Vreau raspuns repede.
Vote si Funda cel mai bun raspuns!

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Cand porneste laptopul (ecranul negru apasa f2 sau "del". Incerci pe rand, insisti pana reusesti. Te duci in meniul de boot si setezi ordinea de bootare
(1-CD\DVD, 2-HDD)-Save and Exit. Bagi CD-ul, restart si o sa apara o propozitie de genul "press any key.)

| Finutzzu_Cata_2000 explică (pentru horia2012):

Am facut ce ai zis si m-a pus la alea cu safe-mode, repair your computer etc...

| Chinezw a răspuns:

Ai dat Boot - CD-DVD, la setari?

| Finutzzu_Cata_2000 explică:

Horia nu merge... am incercat si ma duce la alea cu safe mode etc...

| Finutzzu_Cata_2000 explică:

Nu merge...sad

| horia2012 a răspuns (pentru Finutzzu_Cata_2000):

Mai ai 2 solutii:
1. baga DVD-ul, Restart si imediat apesi F12 sau F11. Asa intri in meniul de boot, selectezi DVD, Enter.
2. Daca nu merge, intra in BIOS si vezi daca la meniul de boot ai optiunea USB (mass storage...removable media). Daca ai, setezi ca asta sa fie prima optinune, pe urma, CD, si HDD.
Save and Exit.
Faci USB bootabil cu Rufus din imaginea ISO a sistemului.
Daca nu ai imaginea ISO, o faci tu foarte simplu cu Nero, cu functia "copy CD\DVD". Bagi DVD-ul, deschizi Nero, alegi "copy CD", iar la unitatea optica(numele ei) pe care ti-o arata Nero sus in meniu, alegi "image"-Save undeva pe desktop. O sa rezulte o imagine.nrg (sau ISO). Ca sa verifici daca imaginea ta e bootabila, descarca asta pe care il poti folosi 1 luna, PowerISO:
http://www.poweriso.com/
Deschizi programul, deschizi imaginea.nrg cu el si in fereastra programului, stanga, jos o sa scrie "bootable image", daca nu, scrie, "nonbootable image" si atunci reiei procedura.
Nu copiezi fisierele Windows-ului de pe DVD separat.
http://rufus.akeo.ie/

| Finutzzu_Cata_2000 explică (pentru horia2012):

Nu merg...crying dar laptop-ul e vechi.
inainte mergea acum nu merge...

| Finutzzu_Cata_2000 explică (pentru Finutzzu_Cata_2000):

Am reusit ajunge la press any key cam asa si uite ce apare dupa press
press any key to boot from cd cd boot memory overflow error

| horia2012 a răspuns (pentru Finutzzu_Cata_2000):

Urata eroare. Are destule cauze. Poate fi CD-ul zgariat, unitatea optica uzata si nu mai citeste imaginea de boot (CD-uri obisnuite citeste), probleme cu HDD. Incearca un alt CD. Daca ai un CD de curatare a unitatii optice, curate cu el. Daca inainte a mers, HDD e bun, atunci unitatea optica, ori trebuie curatata, ori inlocuita, sau alt CD.