| AddaM a întrebat:

Toamna trecuta mi-am cumparat un router wireless si acum vreau sa conectez un alt calculator. Pentru aceasta am nevoie de numele retelei (SSID) si cheia de acces. Problema este ca am incercat de mai multe ori, dar nu merge! Scrie ca una dintre acestea sunt gresite, dar eu sunt sigura ca sunt corecte. Ce pot sa fac?
Dau

Răspuns Câştigător
| jabiilord a răspuns:

Daca ai windows 7 acolo jos langa ceas la retele iti arata pe ce router esti conectata. SSID este numele care esti conectata.
Parola o poti afla din acelasi calculator cu care ai fost conectata pana acum dand click dreapta pe numele retelei --> properties, iar la security ai o casuta care e nebifata Show characters.
Bifezi casuta si asa ai aflat si parola.
Daca nu mai ai acces la acel calculator atunci iti va trebui un cablu de internet intre calc si router ca sa faci niste setari (sa intri pe el si sa afli sau sa schimbi parola la wireless).
Uite asa se configureaza un router: http://www.tutorialepc.ro/......outer.html

2 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Incearca sa te documentezi pentru modelul tau de router pe forum-uri.cauta pe google si citeste atent aceleasi probleme ca si tine intalnite.stima

| K0sti a răspuns:

Parola este gresita! Nu fii asa sigura ca e corecta. O solutie ar fi sa resetezi routerul si sa schimbi parola. Vezi in cartea tehnica ca iti spune pasii.