| CezaraEM a întrebat:

Unitatea mea de la calculator, cand l-am deschis acum, a facut ca si cum isi lua zborul, facea urat de tot!
A mai facut asa si acum ceva timp, dar am oprit calculatorul, i-am scos cablurile si am luat unitatea sa o curat de praf, dar n-am desfacut-o, am bagat aspiratorul putin in spate, apoi am bagat-o la loc si a mers ok...
Acum face iar asa, sa fie de la praf nu? Imi este frica sa nu se strice si sa imi pierd toate fisierele din el, se pot pierde fisierele daca o las? :-D
Voi ce ziceti? trebuie scos si sters de praf mai in amanunt nu? nu vreau sa imi pierd tot ce am in calculator...:-((

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca desfaci unitatea si o cureti de praf (fara sa fie cuplata la curent) nu pierzi nici o data. Atentie la desfacerea radiatorului!
Trebuie sa ai pasta termica, sa o cureti pe ceaveche si sa pui alta in mod uniform si nu mai graoasa de 1 mm dar nici sa se vada procesorul. Atentie de asemenea, daca din intamplare iese procesorul, sa nu-i strambi piciorusele. Atentie la montare procesor: https://www.youtube.com/watch?v=1t4eEv9i00o

| RobertMoon a răspuns:

Ca sa nu se stearga fisierele in caz ca se va strica trebuie sa le ti in partitia unde nu este instalat windowsul. Sursa mea uruie de asta vara trebuie sa o schimb, dar dupa cateva minute nu mai face zgomot. Sterge ventilatorul de la sursa nu o pensula nu e suficient cu aspiratorul deoarece trage un strat mic de praf doar de la suprafata.

| K0sti a răspuns:

Ma taicule, verifica coolerele, de la procesor si de la sursa! Asa fac cand se duc lagarele! Restul de raspunsuri sunt aiureli! Ori le schimbi, ori le ungi axul cu ulei de mecanisme fine!

| dannyel86 a răspuns:

Zgomotul poate fi si de la praf, dar si de la temperatura din camera. Vara nu cred ca se produc aceste zgomote, pentru ca e mereu cald. Iarna, fiind grade putine, sistemul este rece si poate scoate astfel de sunete suparatoare pentru urechile noastre. In timp, ele se estompeaza. Depinde si de mediul in care este depozitata unitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-l in spate si du-l la...o vulcanizare.dai lui nenea la de o bere si ti-l sufla cu compresorul.Nu e nimic daca deschizi capacul din suruburi si sufli cu compresorul.Nu scoti nimic din el ci doar sufla asa din toate partile.Pui capacul la loc si il lasi acasa pana a doua zi sa nu faca cumva condens. Asa am facut cu un laptop si nu mai huruia de loc.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Inainte sa-l "inspectezi" se recomanda sa-ti salvezi datele (dvd, stick, hard extern etc.). Da, ar trebui sa-l cureti si sa-i dai cateva teste (sa vezi ce probleme are). Sa cureti si ventilatoarele.
http://videotutorial.ro/tag/salvarea-automata-a-datelor-in-cloud/
https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=salvare+date+windows

| CezaraEM explică:

Faza e ca l-am aprins prima oara Pc-ul a facut urat, apoi cand l-am stins si l-am reaprins, nu a mai facut niciun zgomot! Tata zice ca nu face contact bine priza?! posibil, dar cred ca este si praf, pentru ca nu l-am desfacut sa-l sterg vreodata! In rest se misca bine pc-ul, n-am alte probleme!
Multumesc tuturor pentru raspunsuri

| Andreea555012 a răspuns:

Culerul trebuie curățat bine de praf. Desfă unitatea, scoate-l si sterge-l bine, dacă nu înseamnă ca are altceva.

| magnificul a răspuns:

Salut.Si eu am avut probleme candva.Ai grija desfa calculatorul si aspiral cu aspiratorul, pentru ca de multe ori ventilatorul se incarca de praf etc.si cand i-l pornesti ai impresia ca ai turbo si o viteza extraordinara de zici ca explodeaza centrala.

| magnificul a răspuns:

Buna.Am mai raspuns.Nu-ti face probleme.Eu am patit-o da credeam ca e turbo reactor.Desfai carcasele si aspireazal cu aspiratorul cu atentie.Succes

| gigaset111111111111111 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la ventilator daca ai.
Daca stai mult pe el si se incalzeste incepe procesorul sa scoata zgomot.
Mai e posibil ca motorul sa fie foarte rece si sati nu se incalzeasca bine.
Daca nu se incalzeste bine procesorul si motorul inseamna ca ai probleme cu ventilatorul care incalzeste si raceste piesele principale.
Mai este de la procesor del dedesubtul lui are o pasta si daca se supra incarca PC se mai reduce din aceea pasta si se cumpara tuburi cu pasta din acea si se da pe spatele procesorului pe care este lipita si-o pui tot acolo si lasi pana se raceste sau daca vrei sa fii sigura lasa-l o zi.
Sper ca te-am ajutat.

| Nmk_Mariusz_1997 a răspuns:

Mda. asta se intampla de obicei de la praf. eu am desfacut si sursa sa scap dee zgomotul ala ca si aia prinde praf de obicei.
Eventual ia-ti niste coolere in plus silentioase