| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa ma ajutati.
Ce avantaje si ce dezavantaje are o placa video Integrata?
Ce avantaje si ce dezavantaje are o placa video Dedicata?
La Laptop si la Desktop ( Calculator )
Mulnumesc anticipat! happy
Daca nu e categoria corecta, va rog sa ma scuzati.

2 răspunsuri:
| ITPlace a răspuns:

Salut!
Principala diferenta ar fi placa video integrata( GPU fara RAM) se afla printre circuitele placii de baza, placa video dedicata este o placa separata( GPU plus RAM propriu) care poate fi scoasa, inlocuita cu alta placa compatibila.( la unele modele de laptop poate fi confundata cu una integrata). Avantajul unei placi video integrate ar fi costul redus si faptul ca nu necesita instalare.Dezavantajul este ca nu poate fi inlocuita si performante scazute fata de o placa video dedicata. Daca vrei sa folosesti laptopul/pc-ul pentru office, internet, si filme, nu ai nevoie de dedicata chiar si pentru decodarea HD. Daca mergi pe partea de editare vizuala, jocuri si restul ai nevoie de o dedicata puternica.
24/7 IT Support Center
www.it-place.ro

| GangsterQuinn a răspuns:

Placa video integrata este placa care face parte direct din placa de baza...de obicei placile integrate sunt mai slaba decat cele dedicate avand in vedere calitatea placii de baza
Placa dedicata este placa care o introduci tu in Laptop sau PC.
Cea mai tare placa video nu va fi niciodata introdusa in cel mai tare PC, adica cea mai tare placa dedicata este mai tare decat cea mai tare placa integrata.