| dacia63 a întrebat:

va solocit ajutorul pentru o operatie in excel 2007, am nevoie sa ordinez o coloana fara ca sa se amestece datele coloanelor urmatoare in sensul de a mentine datele de pe aceeasi linie, cu alte cuvinte ar trebui sa blochez intai liniile si apoi sa ordinez coloana care ma intereseaza.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| MarianAsh a răspuns:

In 2010 se face aşa, probabil în 2007 este asemănător:
1. Se selectează coloana dorită
2. Se apasa click dreapta cand mouse-ul se afla deasupra coloanei şi se alege din meniul apărut opţiunea Sort apoi criteriul de sortare (Sort smallest to largest).
3. Apare o fereastră de atenţionare (Sort warning), se alege butonul radio Continue with the current selection şi se apasă butonul Sort
Succes

13 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

Am testat şi în office 2003, singura diferenţă este faptul că nu mai apare opţiunea Sort în meniu şi trebuie aleasă din toolbar sau din meniul Data.
Se pare că 2007 e mai rar pe lângă mine, dar probabil sunt opţiuni asemănătoare.

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

Buna,
Multumesc
Atat am incercat azi/noapte pana am reusiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit
am reusit sa blochez liniile asa ca am ordinat prima coloana in ordine alfabetica pastand datele liniilor corespondente.
deci cu click dreapta deasupra coloanei, am ales din meniu formatul liniei
, pai din submeniu, protectia si aici am gasit blocajul liniei.
Acum s/a ivit o alta probemaaaaaaaaaaaaaa
tastiera laptopul/lui a luat/o raznaaaaaaaaa
vezi in loc de liniuta imi iese/, in loc de paranteza stanga *
dar numai cand scriu aici, am incercat pe un file word si acolo scrie corect
ce ciudat!

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

PS. am vizitat site/ul bancuri.epistole.ro
fain! >/( *era un ras doua puncte liniuta paranteza dreapta

| MarianAsh a răspuns (pentru dacia63):

Posibil să fi comutat pe tastatura românească. Pe Windows XP comut de pe o limbă pe alta apăsând simultan tastele ALT+SHIFT sau alegând din Language Bar (se află în taskbar, în dreapta jos, lângă systray)

| MarianAsh a răspuns (pentru dacia63):

Este o culegere de peste 2000 de bancuri şi promite să crească. Avem nevoie să zâmbim (sau să ne tăvălim pe jos de râs), http://bancuri.epistole.ro a fost făcut ca să ne acopere golul lăsat de dezamăgiri şi să ne aducă bună dispoziţie. Mie mi s-au părut foarte amuzante bancurile cu probleme de cuplu. Distracţie plăcută! :)

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

Incerc, desi am impresia ca fostul meu prienten ( cel cu vacanta) mi-a instalat windows 7 aici
) _ - ( /!- :-)) functioneazaaaaaaaaaaaa
MUltumeeeeeeeeeeeeesc

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

Sigur ca avem nevoie sa zambim iar daca ne tavalim pe jos de ras chiar santem norocosi! dar nu numai sa colmatam golurile sau shanturile dezamagirilor
asa cum cred ca deja ti-am scris pentru mine o zi in care nu rad e o zi pierduta, iar cum eu dau valoarea unei vieti fiecarei zi care am inca ocazia sa o traiesc, fac tot posibilul sa fie o viata serena, fericita, traita cu folos nicidecum sa o traiesc pentru ca respir si mai ticaie inima mea
Cand sunt in afara casei ( desi iau cu mine mereu i pad-ul) si nu am acces la internet- si trebuie sa pierd timp in asteptari,(diverse cozi pentru plati, sau la coafor) imi inventez singura sau imaginez situatii hazlii, cu riscul ca lumea care ma vede ca rad singura ma crede nebuna sau sarita de pe fix ( pai rad mai mult ca le vad fetele de "intelegatori", milosi, fata de o persoana "dusa".:-))

| MarianAsh a răspuns (pentru dacia63):

Pe calculatoarele mai noi este dificil de instalat Windows XP datorită faptului că producătorii componentelor nu mai oferă suport software (drivere) decat pentru sisteme de operare mai noi (Windows XP a ajuns la "product end of life" acum 2 ani, deci dacă Microsoft nu mai oferă suport, cum ar putea alţii...)
Mă bucur că s-a rezolvat, apelează în continuare pentru probleme legate de calculator, la asta mă pricep, sigur 99% din ele pot să le rezolv, 1% nu că nu pot, dar nu vreau happy

| MarianAsh a răspuns (pentru dacia63):

Te rog sa nu faci asta când mergem împreună la cumpărături big grin, mă mai ştie lumea prin oraş laughing

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

:-) ma simt onorata si iti multumesc pentru ca daca ma inviti sa "apelez" inseamna ca ma situez in cei 99% :-), numai ca eu am un mare defect
nu pot sa apelez la ajutorul unei persoane- prefer sa o las nerezolvata problema, daca nu am posibilitatea sa ma recompensez( nu inseamna numai bani sau cine stie ce altceva ) deci daca nu gasim un mod de "recompensa" nu cred ca voi aprofita de invitatia ta, oricum iti multumesc
PS am vazut ca sustii o asociatie de bolnavi de inima ( scuze daca gresesc) -ar putea fi asta recompensa mea, avand detalii sa contriui si eu la aceasta cauza nobila- oricum eu am multe" probleme" informatice fiind o ignoranta soft sau hard ci numai o banala utilizatoare a minunii numita PC in toate formele ei

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

:-)) ok am sa ma abtin desi daca mergem impreuna la cumparaturi sigur o sa fim in doi sa radem deci nimic anormal pentru opinia publica care are un ochi atat de critic dar care nu e in stare sa inteleaga nici macar de ce o persoana zambeste :-)

| MarianAsh a răspuns (pentru dacia63):

Poţi apela oricând la ajutorul meu. Din punct de vedere al recompenselor este simplu: dacă îmi ceri ajutorul pentru o problemă personală o fac din plăcere şi asta e recompensa mea.
Dacă ceri un suport profesional în cadrul unui business care îl dezvolţi atunci suportul se facturează conform unui contract, nu este aici cazul.
Susţin o asociaţie care are grijă de copiii orfani şi/sau săraci din zona Argeş. Asociaţia se numeşte Un nou început şi persoanele din cadrul ei sunt oameni inimoşi care îşi dedică timpul pentru a împărţi hrană materială şi spirituală pentru cei care au o viaţă mai dură. Câteva imagini din activitatea organizaţiei poţi vedea aici: http://youtu.be/ltNRCXuXVkk

| dacia63 explică (pentru MarianAsh):

Impresionant!
M-a facut sa ma rusinez ca am simtit atat durere pentru o problema a mea de suflet, pentru o prietenie pierduta, uitand ca in lume si mai ales in tara mea, mai exista adevarate suferinte pentru care merita sa dedici timpul si sufletul.
Te rog sa-mi trimiti mai multe detalii a acestei asociatii, la care as fi onorata sa ma pot inscrie