| costeaboy a întrebat:

vreau sa-i cumpar un laptop lui mama.am 2 variante,nu prea ma pricep cu laptopurile. vreau sa fie si calitativ si bun la performanta, daca Asus e mai calitativ si poate putin mai slab ca Lenovo, eu voi opta pentru Asus, deci modelele sun astea.

http://www.pcgarage.ro/......-hd-black/

Asus x502ca,Intel pentium 2117u,placa video integrata, 4 gb ram, 500 gb hard.
nu am gasit linkul pentru Asus x502ca.preturile sunt egale.va multumesc.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Un laptop de calitate nu o să găseștila banii ăștia, deoarece aceste calculatoare fac parte din categoria low cost, adică consumabile ce sunt făcute să tragi pe ele un an doi și apoi să le arunci.
Ca brand-uri recomandate ar fi așa:
1.Dell
2.Acer și MSI
3. Lenovo
4.Asus
Toshiba, HP, SonyVaio și Compaq sunt de evitat deoarece sunt mai proaste decât chinezăriile contrafăcute și nu te vor ține nici cât ți-s în garanție(tot în service o să fii cu ele).
Am clasat Asus-urile pe ultimul loc deoarece cu ele e ca la loz în plic. Dacă prinzi laptop-ul care o fost la CTC atunci vei prinde unul ok. Dacă nu...s-ar putea să te alegi cu unul prost
La bugetul ales(maxim 1500 RON) îți recomand așa ceva:
http://www.cel.ro/......0gb-4gb-l/

http://www.cel.ro/......20m-2gb-l/

http://www.cel.ro/......erprint-l/

Am ales intenționat laptop-uri cu linux sau făa sistem instalate asta ca să te scutești de „gratuitatea" includerii sistemului Microsoft pe pc, „gratuitate" ce face laptop-ul mai scump cu cel puțin 300 RON, bani ce îi dai pe licența Microsoft și mai e și instalat prost.Succes

| costeaboy explică (pentru DeyCj):

Primul Acer pare a fi calitativ, dar ecranul de 13 si procesor celeron, ii strica tot. Dell nu imi place si nu mi-a placut. oricum mersi.

| Jipa95 a răspuns:

Mai bun este levono-ul. Procesorul este ceva mai rapid in rest sunt asemanatoare ca si performante. Acum tine de tine ce alegere vrei sa faci. Brand-ul nu are importanta.

| costeaboy explică (pentru Jipa95):

Are importanta brandul, sa stii! eu as vrea sa stiu care este mai calitativ din modelele astea 2.

| DeyCj a răspuns (pentru costeaboy):

Îți spun din experiență că brandu are importanță numai când vine vorba de a plăti un logo ce e serigrafiat frumos pe laptop, dar calitattiv la banii ăștia veci nu prinzi calitate.Am avut destule laptop-uri pe mână încât să îmi permit să fac afrimația asta happy.