| IoNuTz96 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o imprimanta care sa fie laser si rapida, iar tusurile sa tina destul de mult timp. As prefera daca se poate sa aiba si xerox, iar pretul sa se incadreze in 300-400 lei. Ce imprimante imi recomandati? Si sa fie o firma buna cum ar fi Lexmark, HP, cannon, etc. Dau funda. Ms

Răspuns Câştigător
| tr3ig a răspuns:

Lexmark in nici un caz. un multifunctional(xerox, scaner, si imprimanta) Samsung pe laser, format a4, doar negru costa 500 de lei. am cumparat eu acum 5 zile.

http://www.emag.ro/......EQDDTBBBM/

sau daca vrei sa iti faci o idee in general
http://www.emag.ro/......aser-ig723

| IoNuTz96 explică (pentru tr3ig):

Am cumparat-o ( http://www.emag.ro/......EQDDTBBBM/
) si astazi a sosit de pe eMAG prin curier si sunt foarte multumit de ea :D Are un design fain si am probato si merge super. Are tot ce vrei.

| IoNuTz96 explică (pentru tr3ig):

Am uitat sa iti multumesc asa ca mersi mult de tot.

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nou sub nici o formă fără 500-700 lei.Second ar fi așa ceva:
http://www.suntec.ro/ro/product_list/97-ImprimanteMultifunctionaleLaser/
Și astea monocrome.Succes

| tr3ig a răspuns (pentru DeyCj):

Lupule ce ai tata? o luasi razna iar? uitete pe eMAG si vezi pretzurile acolo. eu am luat una cu 5 mil ce-a mai eftina nu ii trebuie cine stie ce sofisticatura

| DeyCj a răspuns (pentru tr3ig):

Mă bucur că ai găsit o oferă mai bună.Eu al un search rapid din care am exclus E-mag(că magazinu ăla nu îmi inspiră încerdere, ca să nu mai zic că îi aproape cel mai scump de pe net) cam așa ceva o rezultat

| tr3ig a răspuns (pentru DeyCj):

Mie mi se pare destul de bun eMAG. bine nu cumpar de pe el da asa ca pret informativ e destul de bun emaguwinking

| DeyCj a răspuns (pentru tr3ig):

La unele produse da, dar la pisele de computere recomand Eurosoft Computers.Ei au prețuri de primă mână direct de la imporatorii de componente. Dacă vrei să îți faci un sistem nou îți recomand cu căldură acest magazin.O să vezi că la factură primești reducere de până la 20% din valoarea totală facturată, asta dacă comanzi produse ce sunt la promoție sau recomandate.

| angel74dm a răspuns:

În principiu toate imprimantele model nou sunt 3 în 1, adică imprimantă, scanner şi copiator, şi toate merg cam pe la 350-400 de lei.
Însă, având în vedere că doar o imprimantă simplă Cannon sau HP este 400-500 de lei, şi aceste produse 3 în 1 au o micuţă problemă: Cartuşele laser nu se pot reîncărca!
În concluzie, dacă o foloseşti mai mult pentru a scana şi imprimi rar, atunci 3 în 1, dacă imprimi foarte mult, atunci imprimantă cu cartuşe clasice, deoarece un cartuş laser costă 70-100 de lei, şi dacă trebuie să cumperi lunar unul, nu prea mai e economie... Un cartuş clasic se încarcă cu 15 lei.

| tr3ig a răspuns (pentru angel74dm):

Taicule, daca nu le ai cu tehnologia moderna nu mai speria copii. cartusele laser se incarca la fel ca si cele cu tus. problema este ca se incarca la un service specializat nu acasa cu siring. bine contin praf nu tus lichidwinking. si incarcata costa 300 de mii de lei vechi si tine pana la 1000 de pagini cea mai proasta imprimanta.

| angel74dm a răspuns (pentru tr3ig):

Le am cu tehnologia modernă şi nu sperii copii deloc, le dau sfaturi utile. Nici nu mă refeream la încărcarea cu seringă acasă, deoarece cartuşele cu laser nu se încarcă ca cele cu tuş, necesită o metodă mai specială, însă din 10 firme de reîncărcare, 8 nu reîncarcă cartuşe cu laser. Încărcatul probabil nu costă mai mult de 30 de lei, precum afirmi, dar dacă nu găseşte la el în localitate reîncărcare laser e în pom, trebuie să comande chiar, şi-atunci să vezi costuri... De-aia îi spuneam, dacă o foloseşte des la imprimare, atunci laser, dar dacă o foloseşte în regim de birou, atunci clasică. La noi la fimă se scot doar într-o zi 150-200 de documente alb negru şi color, aşa că 1000 de pagini se epuizează într-o săptămână, deci o imprimantă laser ar fi pagubă curată. O dată la 3 săptămâni îl încarc pe cel negru (15 lei) şi la o lună - o lună şi o săptămână pe cel color (20 de lei). Mai ieftin de atât nu se ppoate, la o utilizare frecventă, mă refer...

| tr3ig a răspuns (pentru angel74dm):

Vorbim amandoi si ne intelegem separat. eu stau la 60 de km de Craiova, localitate unde pot incarca cartushu la imprimanta laser. si mi-am cumparat acum de curand imprimanta laser pentru ca am acasa doua inkjet de care m-am saturat. am schimbat cartushele negru decat ca ala color nici nu ma gandeam la asa ceva de 5 ori(practic am dat pe cartushe mai mult decat pe imprimante). costu la Craiova este de 300 de mii incarcare cartush pentru laser. si sunt n-spemii de service-uri de calculatoare care fac asa ceva. transportu este 200 de mii dus intors pana la cr. numai ca, copilu poate ar prieten ceva care are drum in orasu in care se fac incarcari(daca nu are in orasul lui) si poate sa ii dea lui sa ii incarce nu trebuie sa se deplaseze el singur.

| johnnycomputers a răspuns:

3405F e o alegere buna, doar ca imprimanta vine cu un cartus starter ceea ce permite imprimarea a maxim 700 pagini, dupa care trebuie sa cumparati cartus nou care este foarte scump sau sa reincarcati si sa paltiti pentru fiecare reincarcare cipuri. Pentru o imprimare la costuri reduse se efectueaza resoftarea. Mai multe detalii aici http://forum.softpedia.com/......si-altele/