| Rdd45 a întrebat:

vreau sa imi dau un upgrade la laptop, aveti idee de unde pot sa imi iau un procesor sau o placa video sau ceva care sa imi imbunatateasca performantele in jocuri?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate nu poti face asta! Majoritatea procesoarelor sunt lipite pe placa de baza si se poate face asta doar intr-un atelier specializat. La fel si cu placa video. Trebuie sa te uiti sub carcasa si sa vezi ce procesor ai: lipit sau nu. Singurul lucru ce-l poti face este sa adaugi la memorie, daca sloturile si numarul lor o permit, si sa schimbi HDD-ul cu un SSD care este mai rapid.
La memorie, sa zicem, ai un slot doar dar suporta 8Gb si tu ai numai 4GB. Poti sa scoti memoria veche si sa pui una de 8Gb dar cu aceeasi frecventa. Daca ai doua sloturi si unul este gol, poti face sa mai pui o memorie si sa o schimbi pe cea veche cu una mai mare. Deci, unul care se pricepe trebuie sa evalueze situatia.

| Rdd45 explică (pentru Salontanul):

Ok multumesc am sa vad cum fac cu procesorul am sa intreb ca am un prieten si are un asa numit atelier si poate ma ajuta el cu montatul

| NLS a răspuns (pentru Rdd45):

Nu ai specificat modelul, seria exacta si producatorul laptopului.
Dar cum a zis Salontanul deja, : foarte putine modele suporta un upgrade de procesor, si de regula acestea sunt modelele scumpe.

Cele entry level si mainstream au aproape toate procesoarele sigilate/cositorite de placa de baza.

Ai grija pe mana cui il lasi, s-ar putea sa regreti mai tarziu.
Intai asigura-te ca stie ce face.