| MelissaGreenEyes a întrebat:

Buna TPU:X De ce este lumina in frigider si nu este in congelator?

7 răspunsuri:
| DanDannn a răspuns:

In congelator sunt -5 grade celsius cel putin, deci ar rezulta pocnirea becului la aprindere. deci FACE BOOOOM becul

| selef a răspuns:

Pentru ca atunci cand stingi lumina de fapt lumina se ascune in frigider.

| Hypathia a răspuns:

Dacă pui mâna lângă becul din frigider vei simți că acesta degajă căldură, care duce la schimbarea temperaturii din frigider, totuși nu este o tragedie dacă degajă puțină căldură in această parte a combinei frigorifice pentru că aici oricum temperatura nu trebuie să scadă sub zero grade C. In schimb, in congelator, căldura degajată de bec poate să aibă un efect mai puternic asupra temperaturii din acest spațiu, mai ales că este și mai mic, iar ceea ce este congelat nu trebuie să treacă prin variații de temperatură, de aceea nu se pune bec in congelator. Baftă!

| Hypathia a răspuns:

DanDannn - Dacă becul din congelator ar face boom, becurile de pe stradă de ce nu fac boom iarna?

| basexcu a răspuns:

Din cauza motivului!

| midnight a răspuns:

Alta intrebare inteligenta...stai cu capu-n congelator 5 min sa vezi cum te lamuresti...

| Sasha22 a răspuns:

Pentru ca nu are bec in congelatorrolling on the floor)