| myam33a a întrebat:

Azi mi-am luat stick de internet(modem) pe VODAFONE, si mi-a spus ca este limitat adica 2 GB pe luna. In programul modemului imi arata cat folosesc zilnic dar imi arata in unitati de masura precum MO si KO. Poate sa ma lamureasca cineva cati MO si KO are un GB? Multumesc!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

De obicei mo se foloseste pentru luna, insa banuiesc ca tu ai valori pentru fiecare, nu e ceva de gen ko/mo. nu ai manual la acel stick?
legat de trafic, e incorect sa zici ca nu ai downloadat nimic. in momentul in care intri pe hi5 si te uiti la o poza, pentru ca browserul sa poata afisa poza trebuie sa o downloadeze mai intai intr-un director temporar. tot ce vezi in browser se downloadeaza, face trafic. gandeste-te ca un filmulet de pe youtube poate avea si 20mb. daca stai toata ziua si te uiti la filmulete e destul de plauzib ca in doua zile sa faci 2gb.

| pepe a răspuns:

Corespondenţele ar fi următoarele ( 8 byte pot stoca numerele naturale de la 0 la 255):
8 Byte = 1 Octet
2 000 B = 250 O
1 000 B = 1KB
1 000 KB = 1MB
1 000 MB = 1GB
2 GB = 250 MO.

| pepe a răspuns:

Eu de la ora 8. 00 am deja trafic de 16. 5 GB şi nu am descărcat nimic astăzi.

| alexunder12 a răspuns:

Păi, depinde cum ți-ai făcut abonamentul. Dacă ai luat un abonament de trafic nelimitat, cu FUP(Fair Usage Policy) de 2GB/luna. înseamnă că după acei 2 GB downloadați ai să beneficiezi de o viteză de 128 kbps.

2 GB = 2 * 1024 MB = 2 * 1024 * 1024 KB.

| caravaggio a răspuns:

1. 024 mo = 1 gb, 1. 048. 576 ko = 1 gb. Clar?

| myam33a explică:

Pai eu doar azi, am cam 4 ore de cand il folosesc si deja imi arata ca pana acum am folosit 88 MO. Deci pana deseara foloseste in jur de 200 MO. Si nu am descarcat nimica sau sa vizualizez ceva, doar ce am intrat pe hi5, messenger si cam atat. Daca un GB ar avea 1. 024 MO, asta ar inseamna ca in 10 zile sa fie gata avei 2 GB. Nu cred!

| myam33a explică:

Suna prea aiurea ceea ce spui!