| Cami2003 a întrebat:

Buna!
Un profesor de la facultate ne cere ca toate proiectele sa fie scrise in word 2007. Am găsit informații online care specificau că nu mai este disponibil. Exista posibilitatea de a converti cumva un document în acest format?
Va mulțumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și dacă le scrii in word 2010 sau 2021 ce are? Salvezi in formatul necesar și gata

| Cami2003 explică (pentru sierra1):

Buna!
Am incercat sa salvez in acel format, însă pe laptopul meu nu reușesc. Profesorul spune că programul de scanare antiplagiat pe care îl utilizează este utilizabil numai în ceea ce privește Word 2007 sau, mai rău, Word 2003.

| flixbuster a răspuns:

Ii spui asa: mi-a zis mie un nenea de pe Internet ca daca ne ceri exclusiv format DOCX (lansat in 2007) esti (doar) nestiutor insa daca ne ceri sa folosim MICROSOFT OFFICE 2007 (fara suport din Oct 2017) esti de-a dreptul tampit.

Despre DOCX
https://docs.fileformat.com/ro/word-processing/docx/

Despre MICROSOFT OFFICE 2007
https://support.microsoft.com/......ed307cf934

| Cami2003 explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc de răspuns!
Șefa de serie a anului meu a încercat să ii explice. Fără rezultat.

| flixbuster a răspuns (pentru Cami2003):

Bun, varianta de avarie atunci.

Folosesti orice versiune de Word vrei tu dar atunci cand salvezi, nu o faci ca DOCX. La "Save as Type" (sau echivalent in romana, depinde in ce limba ai instalat) alegi "Word 97-2003 Document (*.doc)". Problem solved! Va rezulta un fisier in format DOC si compatbil cu Word 2003. De fapt, iti recomand sa salvezi ca DOC de la inceput, sa nu ai surpriza mai tarziu ca folosesti functionalitati mai noi si sa iti spuna ca nu poate salva anumite elemente decat in format DOCX.

https://support.microsoft.com/......2cb730ef38

| 120bulevard a răspuns:

Daca profesorul tau e asa de caine batran incat nu mai tine pasul cu tehnologia atunci e clar ca e habarnist si n-o sa-si dea seama de nimic, foloseste word-ul actual pe care il ai la indemana pentru ca va rula indiferent de versiunea pe care o are el, e un amarat de proiect scris in word si va aparea aproape identic cu cel scris in word 2007.