| Girly97 a întrebat:

VCR-ul meu LG m-a anuntat ieri ca trebuie curatate capetele de redare. Ieri cand ma uitam linistita la o caseta video bietul VCR a tot incercat sa ajusteze imaginea cum face el de obicei insa nu a reusit, apoi m-a directionat in meniul "Video doctor" si mi-a aratat ca trebuie sa curat capetele. Pana imi va repara tatal VCR-ul LG (preferatul meu) sunt nevoita sa folosesc un VCR Schneider, unul mult mai vechi decat LG-ul. Cand pun o caseta si pornesc videoul imi tot arata pe ecran "HI-FI". Vreau sa stiu: are legatura cu auto tracking la fel ca pe LG? De ce tot apare acel cuvant?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru curatarea capetelor se foloseste caseta de curatare.
Costa doar cativa lei, bagi in locul casetei video si dai REDARE pana la capat, dupa care o rulezi inapoi. E gata curatarea.

Afisajul Hi-Fi = High Fidelity inseamna inalta fidelitate la SUNET. Este afisajul care indica modul ales de prelucrare a sunetului (mai buna de cat sunetul normal). Unele camere mai au si alte regimuri de sunet, cum sunt Dolby, Sorround, etc. care se aleg in functie de mediul in care se filmeaza.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Casete nu mai exista de ani buni, cumparam o caseta de curatare daca ma intorceam in anul 2000 de exemplu insa o sa mi-l repare tatal intr-o zi. Totusi cum imi dau seama daca si vechul meu VCR are functia de auto tracking la fel ca LG?

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Iti dai seama daca le citesti manualele de utilizare si le studiezi un pic (avand experienta).

Ce tip de VCR este cel de fabricatie LG? Cu casete VHS sau mini DV?

Aici poti comanda casete de curatire pentru fiecare tip:
http://redlinemultimedia.ro/casete-de-curatare

| Girly97 explică (pentru Bula):

Ambele VCR-uri mi le-au cumparat parintii cand aveam vreo 8 sau 9 ani. Te astepti sa am manualele in casa? big grin
VCR-ul LG este cu casete VHS doar, insa functioneaza mult mai bine fata de Schneider.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Eu stiu ca poti sa ajustezi imaginea si folosind butoanele din fata aparatului. Practic cand VCR-ul ajusteaza imaginea este ca si cum ar apasa el pe butoane? Pare ca o face mult mai rapid fata de mine!

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Si mai sus ti-am dat link-ul de unde poti comanda casete de curatire (inclusiv pentru VHS) si repet:
http://redlinemultimedia.ro/casete-de-curatare

Re-citeste-mi raspunsurile (am mai completat cate ceva... ). :)

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Daca are functie de auto-tracking (VCR-urile mai noi) atunci se ajusteaza singur, mai precis si mai rapid.
De obicei toate VCR-urile (inclusiv cele mai vechi) au si tarcking ajustabil manual.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Auto Tracking este functie de ajustare a pistei VIDEO.
Hi-Fi este o calitate (inalta de SUNET.
Nu au nimic comun unul cu celalalt.

| Tpuist a răspuns:

A sunat anul 1989. Te vrea înapoi.