| Fferdy a întrebat:

Bună, vreau sa fac un mini Tesla Coil dar nu prea stiu la ce se foloseste. Am vazut video-uri pe YouTube la care trebuie sa folosesti circuitul de la o plită electrica, sau ceva... Din cate am inteles o poţi folosi pentru a crea un arc electric sau sa ai curent electric nelimitat, nu stiu. As vrea sa imi explicati cum se face, si stiu ca te poti electrocuta, dar astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| TheMiningSheep a răspuns:

Deci
Se mai cheama si Bobina Tesla.
Nu. Nu face curent nelimitat.
Practic e ca si un Taser.
Si nu te poate curenta prea tare.
Oricum, poarta manusi metalice daca vrei sa nu patesti nimic.
Nu are un scop, e in general de decor

| Mk01 a răspuns (pentru TheMiningSheep):

Vrei să spui mănuşi de cauciuc că dacă poartă metalice o să atârne de bobină laughing

| TheMiningSheep a răspuns (pentru Mk01):

Nu laughing)
Metalice...
Uita-te pe net :3

4 răspunsuri:
| Fferdy explică:

Si cum se face? Am inteles ca infasuri 50 de metri de sârmă pe un tub de plastic, il acoperi cu lac, si capetele le lasi in afară, dar cum se face după?

| Fferdy explică:

Si daca port mănuşi de cauciuc?