| benga94 a întrebat:

Salut, o sa imi vina o bucătărie cu plita si cuptor electric, stiu sa montez bucătăria, problema e la cuptor si plita. Mi-a dat un cablu cu mai multe fire, cum fac legatura? Am jos o priza normală si altceva ca un nas in afara, acolo cred ca se face legatura dar cu ce fire? Astept un raspuns sau un video pe Youtube ceva

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu ești în temă, lasă videoclipurile și cheamă pe cineva priceput, riști să faci vreun scurt circuit sau cine știe mai ce...

| xerxes1 a răspuns:

Cheamă un electrician. Poate iti ia foc instalatia.
Trebuie vazut cat consuma plita si cuptorul si daca instalatia face fata.

| octav005 a răspuns:

Pai cate fire are acel cuptor si plita? presupun ca are 3 fire. si posibil trebuie sa ii montezi un stecher si sa il bagi in priza

| benga94 explică (pentru octav005):

Sunt in Germania in berlin aici un electrician imi ia cât bucătărialaughing
Sunt 5 fire galben albastru maro unu gri si unu negru n-am uitat la priza aceea am desfăcut sa vad ce are are ceva care sunt tot 5 fire legate plus loc sa leg si firele de la cuptor doar ca acolo sunt aceleasi culori in afara de firul gri acolo îs 2 negre

| octav005 a răspuns (pentru benga94):

Deci sigur este un cablu cu 5 fire? si peste el are o manta de pvc(cauciuc)? tu acolo unde stai ai tablou trifazic? 380- 400v?

si in priza de perete cate fire ai? tot 5?

din ce ai spus tu. au un fir galben care de fapt este jumate verde jumate galben( verde galben). acel fir este impamantarea/ apoi ai unul albastru care este nulul de lucru. cum este la noi in RO.
APOI maro este o faza, negru este o alta faza. si gri este o alta faza.