| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez Windows-ul ( Xp).
Totul e ok, pana ce ar trebui sa imi apara partiile acelea unde trebuie sa le formatez, etc.
Insa mie imi apare " 238473 MB Disk 0 at Id 0 on bus 0 on atapi
( Setup cannot acces this disk.) ", iar daca apas pe D sau Enter se face ecranul albastru si scrie ceva despre o problema detectata.
Ce pot face?

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Să rennți la Xp asta e primul lucru de ce? Citește aici:
http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx
Aia înseamnă nexam aplicații, drivere flash player și modul java.Deci aproape inutil va deveni.
Apoi verifică cum ți hard discul. Dacă ai furat Windows-ul de pe toreze sau FileListe atunci 100% ai unul contraf©ut(nu confunda cu Windows Xp pirat, nu e tot una) atunci mai mult ca sigur ai hardul cu baduri logice și sau cu sectorul de boot infectat(60% șanse). Ăsta nu se recrează la formatare normală cu Windows ci trebuie distrus și recreat cu gparted.
Problema detectată poate fi de la hard discul tău.
Deci dacă ai scant hdd-ul de bad-uri și ai văzut ca e ok, apoi ai devirusat sectorul de boot, înseamnă ca poți resofta sistemul cu oric altceva în afară de Windows xp, și Windows 7, Home premim /Profesional/Ultimate, sau Windows 8, 8.1.Asta nu vor lucra pe ce hardware ai(posibil un P4)
Succes