| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu un model de compunere cu titlul : "Dependent de libertate" adica sa fie vorba despre un adolescent care si-a inceput viata cu droguri, fumat, etc. si sa se termine cu un final fericit. multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Poti sa introduci niste idei de genul :

- un frate a murit din cauza drogurilor
-parintii foarte suparati ca au aflat ca si tu te-ai apucat
- din cauza drogurilor ti-ai respins toti prietenii
- ai pierdut slujba, facultate, te-ai mutat din casa parintilor si stateai cu niste golani
- pana sa fii concediat toti banii ii dadeai pe droguri
- acum furai cu acei baieti pentru a procura bani de droguri
- intr-o zi ai cunoscut pe EA / EL
- te-ai indragostit pe loc
- v-ati apropiat foarte mult
- intr-o zi i-ai propus sa ia droguri si s-a suparat pe tine, nu ati mai vorbit luni intregi
- ai vrut sa te si sinucizi cu o supradoza stiind ca ea / el nu te vrea si stii ca e aleasa / alesul.
- cand vroiai sa iei supradoza s-a intors sa vada ce faci
- a reusit sa te convinga sa nu mai iei droguri daca vrei sa fiti impreuna
- te-ai mutat cu ea / el
- ati trait fericiti pana la adanci batraneti

12 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

Parca regulile spun ca nu avem voie sa facem teme sau sa postam intrebari legate de teme aici! Incearca pe google sau pe alt motor de cautare doar de asta s-au inventat ca sa ne folosim de ele!

| Bacemi a răspuns:

@b3nny96, stiu cat de delicata este o asemenea situatie. E greu sa te lasi. Eu pur si simplu am oferit un scenariu pentru compunerea ei.

| danbnz a răspuns:

Nu o sa-ti ia nimeni capul daca faci o compunere doar cu experienta ta de viata, asta e si ideea, sa vada profu'/profa' cum ginditi. Sorry pentru ce o sa zic, dar ai inceput cu piciorul sting, in loc sa gindesti si sa compui cu informatiile pe care le ai din viata ta, ai ales calea "usoara", sa ceri parerea altora... Fa compunerea cum poti, buna rea, e munca ta, si o sa ai satisfactie, macar, pentru acest lucru...

| Zambete89 a răspuns:

Scuze., pentru intrebare, dar trebuie sa fac o compunere la scoala, si speram ca o sa ma ajutati voi sau macar sa ma inspirati, ca nu prea am ce sa spun. nu ca consum droguri rolling on the floor)) doamne fereste rolling on the floor) am 13 ani si sunt fata. rolling on the floor), daca eram baiat mai ziceam. deci este o banala intrebare credeam ca o sa ma ajutati...

| lololololol a răspuns:

Poti privi filmul "weekend cu mama", e in romana, si o sa te inspire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Final fericit? Ce compunere mai e si asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma bacemi... tu crezi ca asa de usor e sa te lasi de droguri? Si intamplarea ta tine vreo 2 ani. Cei care iau droguri majoritatea mor cam in acest timp straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dc final fericit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-o zi de vara m-am dus la binica mea.
mie nu-mi place sa ma joc afara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

vreau si eu una ca asta dar sa nu aiba final fericit si sa nu fie un caz
sa fie vorba in general de toti

| Morfina060 a răspuns:

Te-ai uitat cumva la serialul " 17"?
Acolo se incurajeaza drogurile, dar trebuie sa vezi asta. Acolo cei care au inceput ce spui tu au avut final fericit.
DAR niciodata nu vei avea un final fericit daca incepi"libertatea " de care spui tu... iti distrugi doar viata.

| ccosmin10 a răspuns:

Hei, bacemi mersi pentru sugestii si eu am de facut aceeasi compunere.Mersi foarte mult!