| Connrad a întrebat:

A venit sa imi citeasca, contorul (vine de 2/3 ori pe an sa citeasca in zona asta) si tipul nu a vrut sa imi spuna daca e mult sau nu. Si ma gandeam poate vreti voi sa ma ajutati.
Imi scrie asa :
Factura vine o data la doua luni. Acum cateva zile mi-a venit 250 lei si la consum total de energie activa imi scrie 358 Kwh. Imi va venit mult dupa citire?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai bine pune o poza a ultimei facturi si cat arata contoarul la citirea ultima sau o poza de astazi! Din cifrele tale nu inteleg nimic!

| mihai69 a răspuns (pentru Salontanul):

Are un "contor inteligent", din ăla care la fiecare 5(să zicem) secunde schimbă afișajul, într-o succesiune ce reprezintă, pe rând, diferite valori: data și ora, kWh total, kVARh etc.
Dacă nu spune ce model de contor are, degeaba scrie aici cifrele.

| Salontanul a răspuns (pentru mihai69):

E! Se poate face diferenta intre ce scrie pe factura si ultima citire. E simplu. Doar ca ii spuneam sa puna poza pentru ca el nu stie sa citeasca contoarul.

| mihai69 a răspuns:

Ți-am mai răspuns odată azi: nu se poate da un răspuns clar dacă nu dai toate detaliile.
Înșiruirea aia de cifre, simple, nu reprezintă NIMIC.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai ia si te holbeaza in ultima factura, vezi ce valoare la index aveai atunci, fa diferenta cu ce iti afiseaza, apoi calculeaza.