| AlexandrulS a întrebat:

Salut, ce parere aveti despre marsaviile pe care le fac furnizorii de electricitate? Ni se spune sa facem economie sa ne incadram in acel plafon de 250kwh lunar DAR ei factureaza media de anul trecut... deci tu degeaba consumi acum 250 daca anul trecut ai avut consum de 400kwh in medie lunar. Am patit luna aceasta, mi-au venit 2 facturi pentru ca luna trecuta nu am primit si mi-a cazut fata cand am vazut ca am de platit pentru 2 luni aproape 1.200 de lei in contextul in care eu de multi ani plateam in jurul a 350 de lei lunar. M-am incadrat in acel plafon ca sa nu platesc astfel de sume, dar anul trecut media a fost mai mare si mi-a facturat pe consum mai mare si evident ca mi-au venit 2 facturi in loc de 1, am trecut cu mult acel plafon si mi-a venit o factura astronomica. I s-a mai intamplat cuiva asta? Am vazut pe factura ca pretul la energie este de 1.3 lei dar au explodat celalalte servicii (transport energie, accizele s-au micsorat la vreo 10% fata de acum cateva luni etc) deci guvernul poate sa spuna ca pretul energiei este plafonat dar restul serviciilor de la furnizori au explodat intr-un mod ordinar. Ce parere aveti voi?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea că nu ai nimic de făcut decât să îți plătești facturile.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Guvernul Roman este ca Părintele ce te trimite la muncă și apoi ia toți banii

| scp3008 a răspuns:

Redu consumul ia-ti electronice mai noi care consuma mult mai putin, in timp costul se amortizeaza. Exemplu eu mi-am luat un laptop nou care consuma de 2 ori mai putin decat cel vechi.