| Mona_Simo_1997 a întrebat:

Bună ziua.
Am cumparat un Televizor full hd Telefunken si in momentul in care vreau sa ma uit pe un program apare in partea de sus o bara cu mai multe specificatii ale televizorului si nu dispare. Daca dau exit se inchide cateva secunde si iar apare.
Cum as putea sa fac sa nu mai apara?
Multumesc

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să citești manualul de instrucțiuni.
Și să nu mai pui aceeași întrebare de mai multe ori pe aici.

| Mona_Simo_1997 explică (pentru mihai69):

Ai vreo problema ca am intrebat asta? Ca sa stii si tu si sa nu mai comentezi aiurea daca nu stii sa raspunzi la intrebare :in manual nu scrie despre asa ceva
Chiar nu inteleg de ce te bagi in seama daca nu stii sa vorbesti cum trebuie
Nu vad cu ce a deranjat intrebarea mea

| mihai69 a răspuns (pentru Mona_Simo_1997):

Https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente
Vezi la #40.
Apoi, ca să primești un răspuns corect, trebuie să dai mai multe detalii: măcar tipul exact al aparatului despre care vorbim.
Și „mă bag în seamă" tocmai pentru că știu să vorbesc așa cum trebuie, cu condiția să am informațiile necesare.
Și nu e vorba că ar fi deranjat întrebarea ta cu ceva - ci de faptul că ai repetat-o fără să aștepți un răspuns.

| Mona_Simo_1997 explică (pentru mihai69):

Am repetat intrebarea de mai multe ori pentru a avea o sansa mai mare sa primesc un raspuns.
Multumesc ca te-ai deranjat sa imi spui sa citesc manualul de instructiuni.
Spre cunostinta ta, daca as fi gasit un raspuns in acel manual, nu S mai fi pus aceasta intrebare aici

| mihai69 a răspuns (pentru Mona_Simo_1997):

OK. Da' să știi că până nu spui despre ce tip exact de TV e vorba, nici c-o să primești vreun răspuns, indiferent de câte ori o să repeți întrebarea (sau oricâtă răbdare o să ai să răspundă cineva la cele 2 deja postate).

| Mona_Simo_1997 explică (pentru mihai69):

Telefunken Full HD Smart Tv 32fb5500

| mihai69 a răspuns (pentru Mona_Simo_1997):

Nasol... Telefunken nu mai e firma germană pe care o știm din secolul trecut. De fapt, nu mai e nici măcar germană - a fost preluată de niște iluștri necunoscuți ca să nu-și mai vândă produsele „no-name", ci sub o marcă deja cu renume.
În fine... bănuiam că e vorba de faptul că televizorul ar fi pe undeva în „demo mode" și că prin manual ar trebui să scrie cum se dezactivează funcția. Din păcate, online nici măcar nu am reușit să dau de un manual de utilizare clar al acestui aparat. Dovadă certă de lipsă de profesionalism și de miserupism față de clienți.
Ar mai putea fi de vină activarea accidentală a vreunei funcții din meniul teletext, dar nu prea cred.