| Mirel1234 a întrebat:

am doua intrebari, ce sa aleg dintre
i5 3570 16 gb ram 120 ssd+500hdd rx 470 8gb=1290 ron sau
i5 3470 8gb ram 120ssd+500 hdd rx 480 8gb ram = 1315 ron vreau sa folosesc doar pentru jocuri (csgo, gta 5, battlefield 5 etc)?

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Salut. Cu ochii inchisi prima varianta! Ai nevoie de un procesor bun, iar de preferat sunt 16 Gb Ram. Diferenta intre placile video in realitate nu e enorma, e undeva intre 10 si 15%. Cu un pic de overclock poti ajunge la performantele unui RX480. Oricum ambele placi sunt slabe, vei ajunge pe viitor sa investesti intr-una mai buna. Mai bine schimbi doar placa video, decat sa schimbi procesor + mai multi rami + placa video pe viitor happy

| Mirel1234 explică (pentru AlexMh):

Mersi,mai o intrebare daca iau a doua varianta si mai bun eu acasa 4 gb ram in total 12 gb merita?
am vazut ca in rainbow six siege rx 480 8gb vs rx 470 8gb are 20 de fps in plus si in cam toate jocurile bate rx 480 cu 10-15 fps

| AlexMh a răspuns (pentru Mirel1234):

Daca iti faci PC-ul pentru maxim 1 an de zile, da poti face asa, dar intelege ca ambele placi sunt depasite de mult si in curand ti-o vei schimba. Si nu, nu merita 12 Gb, fiindca cel mai probabil nu ii vei putea pune in Dual Channel. Da, este o mica imbunatatire dar nu semnificativa. Iar la fel trebuie sa vezi daca placa aia de baza are doua sloturi de ram sau 4, fiindca daca ai doua sloturi, nu prea ai multe optiuni, si ai neaparat nevoie de doua placute de 8 Gb (cum probabil este in prima varianta). Ti-am spus ca daca faci overclock la RX 470 ajungi la fpsurile lui RX 480. Daca nu te pricepi roaga un prieten care stie sau cel mai indicat fugi la un service si fa asta. Si o intrebare din partea mea. Ai de gand sa joci doar Rainbow Six toata viata? O sa vezi daca esti interesat pe parcurs ca fiecare joc se comporta diferit, si vor fi unele care vor rula chiar mai bine pe RX 480. Nu totul tine de placa, conteaza si cum a fost optimizat jocul si conteaza si driverul, si restul componentelor din PC. Nu te mai bag si in bottleneck si alte detalii. Nu poti compara configuratia ta cu a acelora care o vezi in teste. Faci cum doresti, eu ti-am dat un sfat. O sa ajungi sa investesti mai mult decat e nevoie.

| Mirel1234 explică (pentru AlexMh):

Daca spui ca placa video e veche, procesorul la fel fa-mi un pc pana in 1500 lei cu componente sh dupa olx

7 răspunsuri:
| AlexMh a răspuns:

E cam totul vechi in configuratia aia daca ma intrebi pe mine.
Placa de baza: ASUS PRIME A320M-K - 180 Ron
Procesor: AMD Ryzen 5 1600X + Cooler Wraith Stealth (6 core 12 thread, 4 GHz max boost fara overclock) - 440 Ron
SSD M.2: Samsung 860 Evo Sata M.2 250 Gb - 200 Ron
Ram: 1x RAM HyperX Predator 8GB DDR4 3000Mhz CL15 - 160 Ron (dintr-o bucata ca sa mai pui inca o bucata pe viitor)
Placa video: AMD RX 580 Pulse 4 Gb/256-bit cu garantie - 400 Ron (as mai pune 100 de lei sa iau varianta de 8 Gb)
Sursa: Inter-tech Energon 650W - 120 Ron (as mai pune macar un 50 Ron pentru ceva putin mai teapan, desi cu siguranta ar face si asta fata)

Total: 1500 Ron fix in cap si in picioare

Cu configuratia asta o sa joci jocuri de top la un fps foarte bun (40-50) pe setari medii-high, si nu ma refer aici la GTA 5 si Battlefield 5, astea au cerinte mici.

| Mirel1234 explică (pentru AlexMh):

Imi place foarte mult ceea ce ai ales dar e o mica mare problema
eu sunt din bocsa caras severin si nu prea asi avea incredere
daca e si din resita pot sa ma duc sa le verific personal
am vazut benchmark-uri da e o configuratie super ok. sper sa ma poti ajuta multumesc

| AlexMh a răspuns (pentru Mirel1234):

Pai tu ai zis sa iti fac o configuratie de pe OLX laughing Da nici eu nu as avea incredere sa cumpar de pe OLX decat procesorul si/sau alte produse sigilate, fiindca acele cazuri in care procesorul (mai ales unul de generatie noua) are probleme sunt extrem, extrem de rare. Pai nu am cum sa te ajut altcumva. Este o configuratie facuta pe componente. Asa se fac configuratiile, nu cumperi un PC gata facut de la cineva, pierzi foarte mult la performanta si atunci ai si sansa sa iei ceva foarte "forjat". Pentru ceva nou fi pregatit sa scoti un 3000 de lei din buzunar. Alta optiune nu ai, indiferent la ce te-ai gandi.

| Sorin554896655 a răspuns:

Prima varianta 480 este cu putin mai bun decat 470 si ai nevoie de 16 gb de ram