| TeodorSan a întrebat:

am găsit la bunici un calculator mai vechi.
As dori sa aflu dacă pot sa ii fac un upgrade. Componentele sunt mai jos:

Placa de baza: ASRock G41M-S3

Procesor: Dual Core Intel Celeron E3400, 2600 MHz

Placa video(integrata): Intel(R) G41 Express Chipset

Ram: 2GB 1333 Hz

OS: Windows XP Profesional Sp3

PS: Am calculator prost!?

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

laughing
Ce treaba are win 8 cu upgrade-ul cerut de TeodorSan?
Cat despre upgrade, ar mai putea pune memorie ram(suporta pana la 8 GB RAM DDR 3), sa-ti pui un nou processor mai bun pe socket 775, esemplu
Procesor Intel Core2 Quad Q9650 3.00GHz Box, dupa care putem vorbi si de sistemul operativ.La sistemul operativ daca faci upgrade-ul, cum l-am prezentat eu, va fi unul pe 64 biti, nicidecum un windows 8 caci este o platforma incompleta, ci un 7 ultimate.

5 răspunsuri:
| einsteinchen a răspuns:

La configuratia descrisa, singurul upgrade pe care poti sa-l faci este sa instalezi Windows 8 si se va misca bine.
La hardware te va costa mai mult decat atat.

| TeodorSan explică (pentru einsteinchen):

Pai de exemplu, l-am instalat, am descarcat un joc sa vad cum merge.
Am instalat War Thunder. Pe Ultra Low Quality merge cu 10-15 fps...

| TeodorSan explică (pentru MskDesign):

Dar placa video este buna sau trebuie sa iau alta!?

| einsteinchen a răspuns (pentru TeodorSan):

Nu ai spus in intrebare ce vrei sa faci cu el si nic ce fel de upgrade doresti: hardware sau software.
Eu am presupus software.
Pentru jocuri poti urma sfatul lui MskDesign.

Si inca un sfat: vezi ce configuratie minima necesita fiecare pe care vrei sa-l descarci.

| einsteinchen a răspuns (pentru TeodorSan):

Placa video, fiind integrata, a fost buna pentru vechea configuratie. Pentru jocuri trebuie sa iei alta, in functie de ce upgrade faci la hardware.
Cel mai bine intrebi firma de unde vei lua componentele sa-ti recomande ei o placa video.

| MskDesign a răspuns (pentru einsteinchen):

laughing
Ce treaba are win 8 cu upgrade-ul cerut de TeodorSan?
Cat despre upgrade, ar mai putea pune memorie ram(suporta pana la 8 GB RAM DDR 3), sa-ti pui un nou processor mai bun pe socket 775, esemplu
Procesor Intel Core2 Quad Q9650 3.00GHz Box, dupa care putem vorbi si de sistemul operativ.La sistemul operativ daca faci upgrade-ul, cum l-am prezentat eu, va fi unul pe 64 biti, nicidecum un windows 8 caci este o platforma incompleta, ci un 7 ultimate.