| octav005 a întrebat:

Buna ziua. Am o boxa jbl flip 2 si dufuzoarele gajaie chiar si la un volum mic.
Am reusit sa o desfac si ambele difuzoare au membrana rupta in unele parti. Este rupta pe partea de semirotund spre centru, nu unde se lipeste pe tabla.
As vrea sa stiu ce ce as putea lipi acea membrana! Difuzoarele sunt foarte mici. Cam 40 mm.

Multumesc

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca difuzoarele gajaie si au membranele mici si rupte, atunci singura solutie este schimbarea lor (gajaitul este din cauza descentrarii membranelor, se freaca boinele de maget).
Asemenea difuzoare mici nu prea se pot cenra, chiar daca se lipeste membrana lor.
Mai este o solutie: folosirea unor difuzoare exterioare, dar impedanta lor (Ohmi) si puterea (Wati) trebuie sa fie egala sau mai mare decat cele actuale, defecte.

| octav005 explică (pentru Bula):

Le.am lipit sa vedem ce o iesi...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Le duci la reparat boxele si ti le fac ei le schimba membrana si lwe rebobineaza era pe vremuri un atelier reparatii difuzoare pe strada franceza cauta pe google, nu le lipii cu nimic ca nu sti cum posibil sa fie arse de gîjîie si atunci trebuiesc rebobinate

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt arse. Ca ele se aud. Dar membrana este sparta.

| adryang78 a răspuns:

Când eram copil, le lipeam cu ojă. happy
Dar acum se găsesc pe toate drumurile, mai bine cumpără altele noi.

| octav005 explică (pentru adryang78):

Eu ma gandeam sa le pun perlandez. Unele noi costa cam 80 de lei. Si vin cam peste o luna

| adryang78 a răspuns (pentru octav005):

Poți încerca și asta. Nu sunt specialist, așa procedam noi, cu ojă, că nu se găseau la orice colț de stradă pe vremea comunismului. big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru octav005):

Prenadez asa se numeste este forma corectă nu prelandez sau prenandez mai spun uniilaughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru octav005):

Ce limbă vorbesti? Perlandezlaughing

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa o fii prietene. din cauza la telefoanele astea inteligente care scriu cuvantul cum vor ele. inteligenta artificiala