| VOXaware a întrebat:

Am o licenţă digitală pentru windows 10 pe PC şi recent mi-am luat un laptop, pe care am instalat w10 şi pe care aş vrea să mut respectiva licenţă. Am urmat paşii de pe site-ul de la Microsoft, însă contul nu mi se activează. Mă întrebam dacă se întâmpla asta fiindcă eu am încă licenţiată versiunea de windows de pe PC; trebuie să schimb windows-ul de pe PC (să zicem că îmi instalez o versiune de windows 7) pentru a putea să-mi activez contul de pe laptop?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar putea ca licenta sa fie doar pentru PC. de exemplu: licenta OEM este valabila doar pe un singur PC. Daca schimbi, fie si o singura piesa, nu mai functioneaza licenta. Adica daca schimbi placa de baza trebuie sa contactezi Microsoft, sa le spui ce s-a intamplat sa le dai dovezi ca s-a stricat placa de baza si sa le trimiti si documente justificative. La fel si procesorul. Doar memoriile, HDD-ul, unitatea optica si carcasa pot fi schimbate fara probleme. Asa ca degeaba pui Windows 7 pe PC. Windows 10 va gasi noua placa de baza a laptopului si o va respinge.

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai pc cu o licenta preinstalata de catre fabricant nu o poți muta pe alt pc/laptop.
Daca ai cumparat licența aparte, via net in pagina Microsoft ar trebui sa poți sa o schimbi, insa prima data trebuie dezactivata licența in pc.

| VOXaware explică (pentru gelu1970):

Adică să îmi dezinstalez product key-ul?
https://winaero.com/......oduct-key/

| gelu1970 a răspuns (pentru VOXaware):

Daca ai o licența activa pe un pc nu o sa o poți activa pe alt pc sau laptop. Cel mai sanatos e sa ii intrebi pe cei de la Microsoft.