| Sitar_Gabi_1993 a întrebat:

Buna ziua!
Am o mica nedumerire, mi-am instalat de curand serverul apache si pe langa el am dorit sa imi instalez si phpmyadmin, copiez toate unde trebuie conform unui tutorial gasit pe net, modific tot ce e de modificat, dar pe cand dau sa accesez pagina localhost/phpmyadmin imi apare fisierul sursa index, efectiv codul sursa.
Va multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai instalat si php?

foloseste pentru inceput un tool care le are pe toate la un loc gen xampp sau wampp

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru suntserios):

Phpmyadmin? l-am dezarhivat in htdocs, folderul aflat in Apache

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru suntserios):

Phpmyadmin? l-am dezarhivat in htdocs, folder aflat in Apache

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru suntserios):

Phpmyadmin am dezarvizat in htdocs

| suntserios a răspuns (pentru Sitar_Gabi_1993):

Phpmyadmin e doar un tool de administrare a mysql.
Eu ma refer la php ca si interpretor al limbajului php. Cineva trebuie sa interpreteze codul ala nu?

Daca inca nu stii care sunt componentele exacte de care ai nevoie, instaleaza un tool de genul celor care ti le am recomandat si totul va fi instalat automat.

| Sitar_Gabi_1993 explică (pentru suntserios):

Cu xampp am reusit sa fac, doar ca am vrut sa fac doar cu ceea ce am eu nevoie si anume apache, php, mysql server. Ideea este ca am aplicatii care ruleaza cu baza de date mysql si imi doream sa instalez phpmyadmin, dar m-am lovit de zidul asta

| suntserios a răspuns (pentru Sitar_Gabi_1993):

Xampp are apache, php si mysql si are si phpmyadmin

http://etutoriale.ro/......n-Windows/