| eusuntpepe a întrebat:

Buna ziua, am o problema cu un laptop si boxele. Daca laptop-ul sta cu incarcatorul conectat, boxele scot un "bazait", daca laptop ul merge pe baterie nu mai am problema asta? Poate fi incarcatorul sau placa de sunet defecta? Boxele nu sunt pentru ca la alt laptop functioneaza normal si e vorba de boxe profesionale noi.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alimentarea nu este filtrata cum trebuie. Placa de sunet n-are nimic. Trebuie cautat un filtru de curent si intercalat intre alimentare si laptop, sau modulul de filtrare de la laptop este defect, Du-l la un service impreuna cu boxele!

| DaniTIRB a răspuns:

Aici cel mai probabil ar fi o problema la portul de incarcare. In momentul in care bagi incarcatorul in laptop, portul in care il bagi are responsabilitatea sa izoleze acel curent, sa nu se duca alt undeva in afara de cablul care duce catre placa de baza si/sau baterie. Pentru ca acel port nu mai indeplinste "responsabilitate" aceea, curentul trece prin port, prin carcasa laptop-ului pana la cablul de conexiune dintre laptop si boxe, iar pentru boxe este nevoie doar de ff putina electricitate pentru a detecta si a emite un sunet (spre exemplu, atunci cand pui ambele degete pe mufa de 3.5mm, boxa scoate un sunet enervant). Ei bine, la fel este si la tine. Nu prea sunt variante de rezolvare a problemei in afara de a te asigura ca incarcatorul cand este in port nu face contact cu carcasa si de a inlocui portul de incarcare.