| Ciovy a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Aveți idee in câte zile se umple un hard disk de 1 TB la un sistem de camere de supraveghere de 4 camere hikvision, 5 MP, 20 fps, lentila fixa de 3.6 mm. Mulțumesc

10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Tu legal nu ai voie sa pastrezi filanrile mai mult de 14 zile ca infractorii si-au dat legi in acest sens
Mai.ales daca.filmeaza.cumva pe domeniul public
Citesre legea 333/2003
Si
HG 1010

| RAY a răspuns (pentru RxTx):

Cine crezi ca respecta legea

| RxTx a răspuns (pentru RxTx):

Tu trebuie sa înregistrezi la cea mai înaltă definiție grafica rezoluție si fps
Pe care le permite echipamentul respectiv

| Mosotti a răspuns (pentru RxTx):

Cine dracu respecta legea aia tampita? Ai dovezi, aia e, nu conteaza ca dupa 20 zile, ca poate nu dai de infractor in 13 zile.
Pai asa ce ar fi? Fur de undeva, si ma prinde dupa 15 zile, si dovezile nu mai sunt valabile? Fi serios, te salta de nu te vezi si dupa o luna, pe baza dovezilor.

Asa am fura toti, am face crime, cu camera acolo, si dupa 15 zile "nu e valida proba ca au trecut 14 zile, nu aveai voie sa mai ai proba", ce naiba!

| RAY a răspuns:

Depinde în ce format video este setat, dacă e 144 tine pana la anul

| Ciovy explică (pentru RAY):

Format HD

| RAY a răspuns (pentru Ciovy):

Cât spațiu ocupă un minut / oră de videoclip?
Înregistrare video HD
În fiecare minut de înregistrare Calitatea HD de 720p la 30 fps ocupă puțin peste 60 MB.
Aceasta înseamnă că o înregistrare de o oră va ocupa un spațiu total de aproximativ 3.6 GB, astfel încât putem umple un smartphone cu 128 GB spațiu de stocare cu puțin peste 30 de ore de videoclip.

1 minut de înregistrare în rezoluție HD = 60 MB
1 oră de înregistrare în rezoluție HD = 3.6 GB
Înregistrare video FullHD
Deși de ceva timp avem telefoane capabile să înregistreze în 4K, marea majoritate a înregistrărilor pe care le facem cu telefoanele noastre sunt de obicei realizate la rezoluție 1080p. În acest sens, fiecare minut de înregistrare Full HD la 30 fps aproximativ 130 MB.

Acest lucru ne oferă o cifră de aproape 8 GB pe oră, lăsându-ne mai puțin de 16 ore pentru un telefon mobil cu 128 GB memorie.
1 minut de înregistrare în rezoluție FullHD = 130 MB
1 oră de înregistrare în rezoluție Full HD = 7.8 GB
Înregistrare video 4K
În fiecare minut de înregistrare Calitatea 4K la 30 fps ocupă 375 MB. Dacă extrapolăm aceste date la ore, ne oferă un total de 22.5 GB pentru o clipă de o oră. Acest lucru înseamnă că cu mai mult de 5 ore de 4K video vom umple complet memoria unui smartphone de 128 GB.

1 minut de înregistrare în rezoluție 4K = 375 MB
1 oră de înregistrare în rezoluție 4K = 22.5 GB
Înregistrare video 8K
Galaxy S20 comprimă un an Video de calitate 8K la 30 fps într-un minut la 600 MB

De aici trebuie să fim atenți, deoarece lucrând cu un model standard cu capacitate de 128 GB, ar fi suficient să acumulezi puțin peste 3 ore de videoclip în 8K pentru a umple complet memoria internă.

1 minut de înregistrare în rezoluție 8K = 600 MB
1 oră de înregistrare în rezoluție 8K = 36 GB
Aspecte de luat în considerare
Xiaomi Mi Note 10 Pro detalii camere

După cum veți vedea, vorbim despre un înregistrare standard viteză de 30 fps, cu viteză normală. De îndată ce vom lucra cu clipuri în mișcare lentă, care includ mai multe imagini pe secundă, dimensiunea videoclipului va crește exponențial. Din acest motiv, dacă aveți de gând să înregistrați un videoclip FullHD la 960 fps, acesta poate ascunde mult mai mult decât același clip înregistrat în 4K la 30 fps.

La aceasta trebuie să adăugăm diferitele Tehnologii de compresie AI pe care mulți producători o încorporează în aplicația de camere și face ca măsurarea spațiului pe care un videoclip îl ocupă pe telefonul dvs. mobil să fie din ce în ce mai complicată.

https://itigic.com/......-occupies/

| Ciovy explică (pentru RAY):

Când se umple hard disk ( mai încet sau mai repede) e în funcție de camera de supraveghere sau de dvr?

| RAY a răspuns (pentru Ciovy):

E vb de codec mann