| anonim_4396 a întrebat:

Pe un hard disk de 1 TB câte zile pot filma cu camera de supraveghere de 5 MP cu 4 camere?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Stiu si eu? Depinde de compresie, depinde de cate cadre pe secunda filmeaza, alb/negru sau color, daca filmeaza 24/24 sau doar cand sesizeaza miscare, etc.

| NLS a răspuns:

Daca folosesti codec H.264,
15 frame-uri pe secunda, si compresie medie a clipului, vreo 6 zile.
Daca are (si folosesti) codec H.265, atunci vreo 10 -11 zile.

Insa nu inteleg de ce nu setezi rezolutie FullHD (care inseamna 2, 07 MP), ti-ar ajunge acel HDD pentru vreo 14 zile pe H.264, si pentru 23-24 zile cu codec H.265.

In plus, poti seta sa inregistreze doar cand detecteaza miscare, si atunci economisesti o gramada de spatiu.

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Iti spun eu de ce: Politia olandeza da niste imagini la TV cu infractori care sunt cautati, iar majoritatea imaginilor sunt jalnice ca aspect. Pentru ca o camera filmeaza mult spatiu, iar infractorul poate fi doar o fata (chip) mica intr-un colt al incaperii.

Deci: pe el nu-l intereseaza sa-si vada marfa de la distanta, ci sa poata fi recunoscut infractorul care fura.

| Cksihja a răspuns:

Filmezi o zi și vezi cât a ocupat apoi împarți spațiul la cantitatea ocupată într-o zi și afli câte zile îți ajung sau ție lene să faci o treabă simplă și niște calcule matematice de clasa a treia.