| anonim_4396 a întrebat:

Câte zile pot sa filmez pe un hard disk de 1 TB cu o camera de supraveghere cu 4 camere de 5MP?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Depinde de setări, de codecul ales, de rezoluție, de calitate și de numărul de cadre pe secundă.
De exemplu, pe un hard disk de 1TB la 4 camere, 5MP, 9 cadre pe secundă, 24 ore nonstop, calitate medie, codec h264 încap 10 zile, iar
dacă aleg codec-ul h265 în aceleași condiții încap 18 zile. Dacă se folosește înregistrarea numai la detecția mișcării, atunci timpul crește mult, cel puțin dublu dacă noaptea nu e activitate în zonă. Se poate opta pentru înregistrarea în continuare peste înregistrările mai vechi, ca să nu se oprească înregistrarea atunci când hdd-ul e plin.

https://www.seagate.com/gb/en/video-storage-calculator/