| digitall a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare, doresc sa iau un iphone 5 la mana a doua (olx) accest iphone este codat Vodafone si este decodat cu r-sim, intrebarea mea este daca ii fac update la ios daca ramane tot codat vodafonepentru ca eu as vrea sa ii bag o cartela Vodafone si sa ii si fac upp la ios, multumesc anticipat ps dau funda unui raspuns complet

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi daca e decondat, asta nu va afecta update-ul sistemului.Codarea/decondarea se referă la blocarea/deblocarea anumitor fregvențe din fabrica, dar în unele situații aceste decodări pot afecta softul telefonului.Ai grijă ca nu cuva telefon u sa fi furat. înnainte de a cumpăra informează-te daca are certificatul de garanție(sau factua) de pe el. Dacâă zice că nu o mai are recomand să nu îl cumperi.S-ar putea să te pomenești cu unul furat și vei avea probleme(pe bune nu ca la furtul de soft unde e mai lejer un pic). Succes

1 răspuns:
| miTzuliK93 a răspuns:

Atata timp cat ai acel R-Sim nu va ramane codat pe Vodafone chiar daca faci update.