| ilie_3090 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema cu windosu 7 la sunet am o placa de sunet Ac 97 si nu stiu nu se aude am instalato nu-i compatabila? imi puteti da un link ceva sa descarc o versiune pentru vista sau windows 7 ceva compatabil pentru ca pw win xp imi mergea sunetu cu ac 97.
SI mai am o placa de sunet dar nici asta nu-i compatabila cu windows 7 sau vista se numeste Via Chipset model G71-Mv31011 imi puteti da o versiune pentru windows 7 sau vista e tot una plz?

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Trebuie să descarci driverul pentru Realtek audio Ac97 pentru windows 7 de 32 sau de 64 de biți, aici este vorba de compatibilitate.
Click dreapta pe my computer, properties și vezi de câți biți este sistemul de operare, apoi cauti pe internet driverul respectiv pentru windows 7 de 32 sau 64 biti.

P.S uite aici un driver pentru ambele versiuni
http://download.cnet.com/......62344.html

7 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Windows secuity te anunță despre faptul că nu poate verifica autorul acelui driver, poți să dai "install this driver software anyway".
Sau cel mai sigur descarcă driverul de pe siteul celor de la realtek,
http://www.realtek.com.tw/......sView.aspx

Și descarcă "Vista/Win7 (32/64 bits) Driver only (ZIP file)" pentru AC'97 Audio Codecs.

| ilie_3090 explică:

Si mai e o problema daca pun mufele la placa de sunet Via chipset G71-MV31011 se aude dar e in blana sistemu dar se aude incetu si castile nu merg deloc? dC si nu-i instalat driveru de la el dc se mai aude si se aude si incetu si e dat tot la maxim?

| ilie_3090 explică:

32 biti

| ilie_3090 explică:

Http://img843.imageshack.us/......_round.php dc imi arata asa la instalare?

| ilie_3090 explică:

Imi arata asta de la windows security dC? http://img843.imageshack.us/i/windows7b.png/

| ilie_3090 explică:

Gata am rezolvat am descarcat o versiune de Realtek dar pe placa de sunet G71-Mv31011 se numeste Realtek audio manager deftion ceva de genu si mere super mersi de ajutor big grinhappy:*