| Danny_Danyelo_1990 a întrebat:

Buna ziua am si eu o problema legata cu pc, aseara a inceput sa mearga greu si am dat restart si imi apare urmatorul mesaj:alert! chipset heat sink not detected.system halted! pprecizez ca apas orice tasta si nu porneste, ce este de facut pentru al repar? va multumesc.care ma sjuta are funda!

5 răspunsuri:
| Admunssen a răspuns:

Nu suna deloc bine ce e acolo. Imi para rau, dar ce se intampla nu este deloc imbucurator. Intr-un calculator, atat procesorul, procesorul placii video cat si chipset-ul au senzori de analiza a temperaturii. In acest caz, si cel mai frecvent cand se raporteaza aceasta eroare, unul sau cativa pini ai chipset-ului sunt dezlipiti de pe placa de baza. Asta se poate datora unei raciri necorespunzatoare sau chiar din cauza unei actiuni mecanice. Cel mai frecvent, aceasta problema am gasit-o la placile de baza Asrock.

| ruxandrasipoculescu a răspuns:

Sa incerci din bios sa dai un roll back la setari.
Am mai patit asa ceva in trecut si vezi daca functioneaza.

| Alx19 a răspuns:

Ar trebuii sa fie de la windows problema. Instaleaza alt windows si nu-ti va mai face probleme.

| Danny_Danyelo_1990 explică:

Si nu-i pot face nimic ca sa il fac sa mearga? am uitat sa mentionez cum il aprind procesoru se incinge foarte repede

| K0sti a răspuns (pentru Danny_Danyelo_1990):

Ba da, sa-l duci la service!