| AndreyAndrey91 a întrebat:

am un laptop Asus x55a si azi am incercat sa ii bag un windows 8.1 de pe un stick bootabil, totul a mers bine pana am ajuns la partitii si din greseala am sters toate partitiile. si nu mergea sa instalez windows, dupa ce am dat restart mi-a intrat singur in bios si numai asa imi face, il sting si dupa ce il aprind intra singur in bios si cand ies din bios tot in bios intra. Va rog daca stiti cum se rezolva aceasta problema sa spuneti, va multumesc.

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Daca tot iti intra in BIOS, seteaza de acolo la First Drive Boot. sau ceva de genu' ca Primary sa fie stick-ul. Apoi da-i restart, introduci stick-ul in port-ul USB, si trebuie sa repornesti instalarea soft-ului din nou, trebuind sa refacii partitiile, mai exact sa le dai noi dimensiuni. Bafta! ( P.S. daca nu boa-eaza de pe stick nu uita : incearca sa apesi F11 ( daca nu ma insel ) sau ce tasta pentru boot ai tu ).

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca trebuie recuperate partitiile, se poate folosi un stick cu http://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html

| halogen001 a răspuns:

Daca nu conteaza ce e pe partitii, dupa pornirea instalarii de pe stick, se pot face alte partitii, cea pentru windows intre 50-150GB