| autodidact a întrebat:

Bună ziua, As dori câteva opinii referitoare la multifuncționalul (copiator, scaner, imprimantă) Canon MG2550s. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu placere! Am studiat dupa aceea si am gasit niste clasamente in care Epson e pe locul intai.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cunosc aceasta imprimanta dar am lucrat mult cu Canon si sunt bune. Ultima imprimanta este HP de tip Tank. Mi-a recomandat-o cineva si sunt extrem de multumit si are avantajul ca Linux-ul meu o recunoaste singur fara sa mai fie nevoie sa-i caut driver-ele.

| autodidact explică (pentru Salontanul):

HP-ul Tank este cu sistem CISS?

| Salontanul a răspuns (pentru autodidact):

Https://www.emag.ro/......D3L1LFBBM/ Ai mai jos (in recomandari) si alte modele. Da! Este un fel de sistem CISS dar fara acele furtunuri care te incurca. Adica este facuta din start sa o poti incarca fara batai de cap.

| Salontanul a răspuns (pentru autodidact):

Apropo de raspunsul lui Simpatic: nu stiu cat de bune sunt acum EPSON, dar la inceputuri (prin anii '90) am schimbat circa 2-3 bucati si erau de proasta calitate. Aveau avantajul ca erau cartusele reincarcabile de mai multe ori decat la Canon si HP. Se pare ca unii zic si acum ca Epson sunt cele mai bune. Acum cu CISS-ul asta nu mai este cazul. Eu am luat HP pentru compatibilitate cu OS-ul.

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Salutare,
si seriile ecotank de la EPSON sunt CISS
nu am incercat toate imprimantele posibile, in anii trecuti am avut si HP si Canon, mai multe modele, dar erau slabe ca se infundau cartusele plus ca erau de acelea cu volum mic dupa 100 si ceva de pagini negre se termina cartusul, il duceai la refill dar dupa un numar de incarcari il aruncai si trebuia sa cumperi unul nou care costa aproximativ din 70% din pretul imprimantei.
Am mai avut imprimanta / multifunctionala laser de la Samsung, la fel costa mult cand duceai tonerul la incarcat dar scoteai eu stiu 2000 de pagini poate si mai mult, unde mai pun ca la fiecare 3-4-5 incarcari schimbai si cilindru si ce mai era acolo ca se zgariau, deci iar costa mult raportat la cat imprimai!
Asta cu CISS-ul desi aparent pare ceva simplu, a transformat imprimantele la un alt nivel, si cam toti producatorii mari fac acest tip de imprimante din care pui dint-un recipient tus lichid happy, fie ca vorbim de Hp, Canon, Epson sau Brother.
Nici nu ma incurc sa pun tus aftermarket cum fac unii, ci cumpar doar recipiente OEM, costa 30 de lei bucata, practic fiind nevoie de 4 pentru ca foloseste sistemul CMYK si nu RGB, dai 120 de lei si scoti cateva mii de pagini bune> aproximativ 4000 negre (cu 30 de lei) si +3000 color (cu un total de 90 lei)

| autodidact explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Ai dreptate! Pentru imprimanta mea am gasit cu 39 lei sticluta (HP) ceea ce nu era posibil inainte. Cat despre HP eu o am de 4-5 ani si s-au infundat o data cartusele dar nu de tot. Le puteam curata dar nu m-am chinuit. Am gasit in China foarte ieftine. Ceva la 50-60 lei transport gratuit. In Romania cred ca sunt 80-90 lei si mai si dai 20 lei pentru transport!

| autodidact explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc pentru informații. Am plecat de la imprimanta Canon MG 2550 s și am ajuns la sistemul CISS care, se pare, este de viitor și, deci, de luat in calcul. Rămâne de văzut: Epson, Canon sau HP.

| autodidact explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult pentru informații. Am plecat de la imprimanta Canon MG 2550 s și am ajuns la sistemul CISS care, deși sensibil mai scump, este de perspectivă, și, deci, de luat in calcul. Rămâne de văzut: bătălia se va da între Epson, Canon si HP.

| Salontanul a răspuns (pentru autodidact):

Cu placere! Am studiat dupa aceea si am gasit niste clasamente in care Epson e pe locul intai.

| Simpatic a răspuns:

Recomand seriile Epson eco tank sunt peste aceste Canon...in opinia mea.
Depinde evident de volumul de lucru si ce cauti de la o imprimanta pentru a alege modelul imprimantei, eu sunt foarte multumit de imprimanta mea multifunctionala, am dat acum 4 ani 600 de lei pe ea, am prins-o cu discount era 800 de lei, face toti banii! Eu o folosesc cand lucrez de acasa, daca faceam asta la serviciu mergeam pe ceva mai profi, dar pentru ce imi trebuie mie are de toate.
Seriile astea de EPSON nu sunt ieftine, una cu wi-fi si toate cele actual sare de 1200 de lei lejer, dar daca o prinzi cu reducere poate fi accesibila!
Vezi la marii retaileri ce stie sa faca un EPSON eco tank de exemplu o lista aici : https://altex.ro/cauta/filtru/order/price/dir/desc/?q=epson%20eco%20tank
Daca imi aduc bine aminte mi-a fost recomandata aceasta marca tot de cineva de aiciwinking

| gabicoo a răspuns:

Pune un link.

| autodidact explică (pentru gabicoo):

Mai ales dacă sunteți posesorul unui asemenea tip de multifuncțional.