| Exc1si0n a întrebat:

as dori sa imi recomandati piese pentru construirea unui PC de la 0. Eu unul am ales:

Placa de baza Asus PRIME Z390-A, Socket 1151

Procesor Intel® Core™ i7-8700K Coffee Lake, 3. 70GHz, 12M, Socket 1151 - Chipset seria 300, BOX

Placa video ASUS GeForce® GTX 1060 STRIX, 6GB GDDR5, 192-bit

Memorie RAM Kingston, HyperX Predator, DIMM, DDR4, 16GB, 3200MHz, CL16, Kit 2x8GB, 1.35V, RGB lighting, Radiator

Hard Disk HGST Ultrastar 7k4000, 3TB, 3.5", 7200rpm, 64 Mb, HUS724030ALE641

Daca ceva nu corespunde cu placa de baza sau aveti alte recomandari va rog frumos sa-mi spuneti. As dori sa-mi fac un PC pentru gaming.
PS: Carcasa, SSD, sistem de racire si sursa inca nu am ales.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai, ce vrei sa faci cu pc-ul, cand vrei sa-l cumperi, ce jocuri ai dori sa-ti ruleze? Ai mesaj, daca reusesti sa raspunzi te ajut cu sfaturi, idei.

| Ineys a răspuns:

In locu tau nu mi-as lua deloc HDD. Un SSD de 512 GB e suficient ( mai adaugi unu cand ai bani si faci 1 TB ).

Componentele se potrivesc.

Ia cel putin o sursa certificata Gold pe undeva pe la 550-600W, nu de alta, dar sa fi sigur ca nu e vreo petarda.

Pentru sistemu de racire, cred ca e suficient ce vine stock cu CPU-ul si GPU-ul. Mai poti adauga niste ventilatoare prin carcasa pentru un airflow mai bun, dar ar trebui sa fie ok. Ai grija cum asezi cablurile pe acolo sa se aeriseasca bine. Daca iti dai comanda de la PC Garage, alege sa ti-l asambleze ei ( chiar daca dai cativa zeci de lei in plus ) deoarece fac treaba foarte buna.

Totusi, placa aia de baza e cam overkill. Nu inteleg de ce ai da 10 milioane pe una, dar fiecare face ce vrea cu banii lui. Tocmai de aia ti-am recomandat sa nu-ti iei HDD si sa folosesti doar SSD. Stiu ca e mult mai scump, dar ma gandesc ca asta nu-i o problema odata ce dai 10 milioane pe o placa de baza.

| Exc1si0n explică (pentru Ineys):

As vrea o placa de baza buna care sa pot asambla pe ea toate "tuningurile" posibile laughing sa spun asa, de aceea as vrea 4 sloturi RAM, placa rezista la procesoarele Intel 9th/8th Generation Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron memorie ram maxima 64 GB nu stiu exact cu placa video...nu inteleg: 2-Way NVIDIA SLI si 3-Way AMD CrossFire si Format ATX (cei drept...sunt praf cand vine vorba despre placi video, sunt ca un fotbalist cand il pui la programat un script matrix laughing )

| DoctorWh0 a răspuns:

Da procesorul merge cu placa de baza, totusi i7 cu gtx 1060 e cam exagerat, dar iti lasa spatiu pentru upgradeuri... La carcasa ai grija sa incapa componentele in ea si la sistemul de racire ti-asi recomanda ceva water cooling. Daca iti permite bugetul, mergi cu ceva gtx 1070-1070ti, versiunea TI e cam la fel ca o GTX 1080... In rest e foarte bun!

| Exc1si0n explică (pentru DoctorWh0):

Mersi dar specifica te rog "exagerat" in ce sens.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Exc1si0n):

Adica de obicei nu pui un i7 cu gtx 1060. e o combinatie mai speciala, nu prea vezi asa ceva. i7 se afla in topul procesoarelor de la Intel, de obicei este pus cu o gtx 1080 sau ceva similar. 1060-ul e mai mid tier... Da e bun nu te speria...