| CoconutPete a întrebat:

Bună ziua!
As fi interesat sa achiziționez un radiocasetofon, însă nu prea ma pricep la detalii. Ideea este ca as dori sa fie un model care sa se audă bine, dar la care sa pot conecta boxe, as vrea sa aibă mufă usb pentru a putea transfera casetele în format audio pe pc.

Desigur, sa nu fie exagerat de scump și nici transportul sa nu ma rula la bani. M-am uitat puțin pe EMAG, dar nepricepandu-ma, nu am fost convins de niciun model pe care l-am văzut acolo.

Întrebarea este dacă îmi puteți recomanda un model anume sau de unde pot sa cumpăr și sa fiu sigur de ceea ce cumpăr?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă are mufă usb nu e musai să poți transfera muzica pe PC: Majoritatea sculelor muzicale au acea mufă exclusiv pentru redare de conținut media.
Poți foarte bine să „tragi" muzică de pe radio folosind placa audio din PC. Legi un cablu audio de la ieșirea de căști a radioului la intrarea Aux audio și un program de înregistrare.
Boxe poți pune la orice model care are ieșire de căști, sau modul Bluetooth.

| lpavel a răspuns:

NU exista radio casetofon cu mufa usb! Sunt 2 tehnologii diferite!
Poti cumpara un casetofon cu cdplayer... dar nu poti copia muzica de pe caseta pe cd sau altceva pentru ca nu exista o asa tehnologie in magazine! Poti descarca muzica ce o ai pe acele casete de pe net si ti-ai rezolvat problema!