| MihaiZXCB a întrebat:

Buna ziua, as vreau sa stiu, am o memorie ram DDR3 de 1333mhz pot instala una de 4gb DDR3 1600mhz adica cu o frecventa mai mare, pot sa ruleze impreuna?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conditia este ca placa de baza sa suporte 1600 Mhz. Ele vor rula, insa, la 1333 Mhz. Mai bine cumperi 2 de 1600.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa ruleze impreuna doar ca vor rula la frecventa mai mica, in cazul expus la 1333 mHz.

| Brizbriz a răspuns:

In teorie da, chestia depinde numai de placa de baza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La RAM e greu sa faci dual channel cu doua stickuri de memorie de la producatori diferiti si cu aceleasi specificatii, daramite cu specificatii diferite. Nu, trebuie sa fie identice memoriile, deci daca nu gasesti un stick de memorie exact la fel cum ai (acelasi producator, aceeasi latenta, aceeasi frecventa), atunci nu vor functiona in dual channel.