| armani12 a întrebat:

Bună ziua, cineva pe aici care se pricepe la acumulatori tip 18650? am și eu o problema, am legat 6 acumulatori în seria ca să îmi dea 24 volti, am pus și eu bms și nu merge incarcarea? de la ce ar putea fi? am m-ai legat acumulatori între ei dar nu am întâmpinat aceasta problema.

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate ca sursa de incarcare nu are 24V sau mai mult. O sursa trebuie sa aiba tensiunea mai mare decat acumulatorii si un curent limitat la cel recomandat de incarcare pentru acumulatorii respectivi. Poate ca unul din acumulatori are capacitate redusa, se incarca repede (mult prea repede) si bms-ul opreste incarcarea. De asta e bine sa aiba toti acumulatorii caracteristici apropiate.

| halogen001 a răspuns:

4,2Vx6 = 25, 2V. Dacă sursa are mai puțin, acumulatorii nu se vor încărca la maxim. Dacă are fix 25, 2V, se vor încărca mai greu spre sfârșit la un curent mic. Doar dacă are peste 26V se vor încărca mai repede. Pentru o încărcare în 2 ore, la o capacitate de 2000mAh trebuie un curent de 1A.

| armani12 explică (pentru halogen001):

I am găsit buba, încărcătorul este defect.el scotea 26, 5 deci era ok dar fiind o chinezărie de 2 lei, a murit