| armani12 a întrebat:

Bună ziua, merita achizionate acumulatoti 18650 sh? Ce provin de la trotinete, biciclete etc electrice? Am găsit pe olx gen 5, 6, 7 lei o celule cu capacitate de 2000 mah.
As dori răspunsuri de la cineva care a cumpărat și s-a lovit de probleme sau nu cu ele.
Ideea este ca as vrea sa cumpăr mai mulți sa confecționez o baterie de 24 de volti.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca şe masori si sunt bune, atunci merita.
Merita sa-ti cumperi si cateva rezerve, pe care sa le tii depozitate, incarcate periodic (din 3 in 3 luni).

| RxTx a răspuns (pentru Bula):

Aia ziceam si eu ca se păstrează incarcate.

| RxTx a răspuns:

Depinde cat timp au stat descărcați
Eu sunt expert in ups-uri si invertoare
Eu stiu despre acumulatori ca isi pierd din calitate proprietăți tot timpul
Daca ei stau descărcați

Asa ca ar fi in felul următor
Ii spui omului
Domnule dau si eu o sticla de cola la 2 litri sau o sticla de bere daca ma lasati sa ii masor

Iei un multimetru un aparat de masura un bec de 12v auto cu halogen si un fir

Prima data masori daca acumulatorul mai are in el macar 60% din tensiunea lui
Daca are sub 55% din cat ar trebui sa aiba o celula dinaia pleci instantaneu.

Sa zicem ca o celula ar trebui sa aiba 1, 2v si ea are 0, 8v inca mai e de stat

De exemplu o celula sa zicem ca ar trebui sa aiba 3, 7v
Si mai are 2v poti sa mai stai

Acum inserezi celule sa faca 12v...14v
Pui becul sa se aprindă
Acum măsori in paralel cu becul
Si vezi daca scade asa in cateva secunde gen 12 secunde de la 14v la 9v
Fugi

Poti sa faci si calcule energetice
Rapidtables.com

Daca se descarcă asa frumos de la 14v si ajung la 9 volți in decurs de 8 minute sau mai mult e bine le poti achiziționa

| armani12 explică (pentru RxTx):

Ideea este ca am luat de la cineva unde aveau câteva sute de acumulatori și se ocupau și ca servis, trotinete biciclete etc
Ei mi-au spus ca sunt testați verificați etc
I-am masurat pe fiecare și aveau toți undeva de la 3.5-,3.6v
Amperajul nu am avut cu ce sa ii masor, pe ei scriu ca au între 2100-2300mah