Întrebare recomandată | armani12 a întrebat:

Salut,am o nelămurire în legătură cu incarcarea laptopului cu o baterie externa, deci o sa fac un scurt un rezumat:mi-am făcut singur o baterie externa pentru laptop din acumulatori 18650 mai exact un 5s adica 21 de volti, numai ca pe bateria din laptop scrie ca suporta 16, 8 volti iar încărcătorul scoate 19.5 și incarca tot cu atât, oare dacă îl alimentez la bateria externa de 21 de volti pățește ceva laptopul? L-am băgată 19, 5 dar tine foarte puțin bateria și are și 7.2 amperi, eu cu gândul asta am făcut-o sa aibă mulți amperi sa ma folosesc la 19.5 cât scoate și încărcătorul.
Acum sunt în dilema asta și nu știu ce sa fac, sper ca m-am facut înțeles.

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu pateste nimic, il poti folosi linistit pentru ca tu acum nu mai folosesti bateria din laptop! DAR daca este legat si de cel din laptop atunci nu-l folosi ca poate lua foc sau orice...

| armani12 explică (pentru lpavel):

Pai bateria este în laptop, incorporata..deci o poate afecta

| lpavel a răspuns (pentru armani12):

Binenteles! Ce ai crezut? Daca nu scoti bateria originala sa nu te puna dracu sa faci ceva ca ei foc cu tot cu casa... laughing

| Brizbriz a răspuns:

Depinde, de cat de bine e facut laptop-ul

am vazut un "experiment" cu un device usb facut manual sa ARDA dispozitivul in care e infipt, practic avea niste condensatori care se incarcau, apoi asta care l-a facut a connectat un fir in device si ala descarca brusc tot curentul acumulat
si a ars vreo 3 pc-uri (mai vechi evident) si vreo 2 telefoane, apoi la Apple a stricat numai partea de incarcare, nu si telefonul, iar la un Samsung Galaxy S a stricat... NIMIC, s-a chinuit de vreo 5 ori si telefonul nu a avut nici pe dracu' (cred ca mi-am dovedit afirmatiahee hee )