| CiobotaruValentin a întrebat:

Bună ziua comunitate.
Vin cu o întrebare la cei care se pricep.
Sunt în dubii cu achiziția unei unități de stocare pentru destkop.
Care este diferența dintre SSD NVMe și SSD M.2?
Care dintre cele două este mai avantajoasă și de ce?
Vă mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

E vorba de "tehnologie":
http://petech.ro/nvme-vs-m2-vs-sata-ssd-diferente/
http://www.youtube.com/watch?v=fJCHx7mZEKo
Pe scurt "viteze". Depinde la ce vrei sa-l pui tu si daca iti suporta chestia respetiva (placa de baza, laptop etc). Pe-un nvme prinzi "fulger". Pe-un m2 fiind sata, viteza mai mica. Ambele sunt bune, mult mai bune la viteza ca un hdd, dar depinde ce buget ai si la ce vrei sa il pui/folosesti.

2 răspunsuri:
| Magaforce32434 a răspuns:

Buna, poti sa alegi un SSD NVMe, doar ca trebuie sa ai port pe placa de baza
NVMe au viteza pana la 3500MB/s
Daca faci gaming ocazional si ceva munca de birou, un SSD normal iti va fi suficient.
trebuie sa stii ca sunt foarte scumpe
Aceste ssd-uri sunt folosite pentru editare foto/video/3d sau alte programe ce pot beneficia de un transfer cat mai rapid al datelor
Sper ca te-am ajutat!
Succes!

| Rainbow757 a răspuns:

Nvme e mai rapida. Cealalta memorie trebuie sa traverseze o magistrala care conditioneaza viteza la care se transmit datele.