| xerolm13 a întrebat:

Bună ziua! De curând am achiziționat un kit de memorii ram Corsair Vengeance RGB RS 16GB (2x8GB) 3600MHz. Setez din bios XMP, salvez și când bootează îmi dă bluescreenuri și blackscreenuri. Ce ar fi de făcut și care e problema?

Placa de baza: B450 AORUS M
Procesor: Ryzen 5 2600

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fa update la bios, ia ceva versiune noua, apoi incearca iar.

| Brizbriz a răspuns:

Ai o placa de baza ieftina care mananca rahat cu spume cand ii pui mai mult de un singur dimm de memorie
da kit-ul inapoi si ia unul de 16G direct

| xerolm13 explică (pentru Brizbriz):

Inainte am avut 2x8GB HyperX Predator RGB 3200MHz (nu au fost kit) si au mers foarte bine. Am trecut la 3600MHz deoarece nu mai faceam memorii sa fac upgrade. Cu celelalte de ce nu am avut probleme si cu astea am?

| Brizbriz a răspuns (pentru xerolm13):

Atunci unul sau amandoua sunt defecte/incompatibile cu placa ta de baza