| totenkopfSS a întrebat:

detin un laptop acer e520 emachines si as vrea sa stiu daca se poate schimba placa video cu un mai buna.
Placa video este integrata dar ma gandeam daca pot schimba placa de baza cu o placa video mai buna sau alte optiuni. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Nu se poate schimba. Carcasa este formata dupa placa de baza (daca pui alta placa de baza si surubul care trecea pana acum pe langa placa acum iti face o gaurica de toata frumusetea?).

13 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Cauta prin setarile driverului placii video (click dreapta pe desktop - Properties - Display). Am observat ca in general BIOS-urile de pe laptopuri nu-ti permit sa faci multe schimbari; in afara de ordinea de boot si ora/data nu prea poti face nimic. Oricum sa inteleg ca tu vrei sa pui mai mult, dar este posibil sa fie deja la maxim; din pacate laptop-urile sunt cam limitate din punctul asta de vedere, nu poti face multe schimbari. Ce ai putea face este sa mai adaugi RAM, dar nu te astepta la o schimbare importanta in performante. De fapt, nici daca i-ai da sa ia mai mult din RAM, chipsetul grafic este acelasi, nu poate mai mult.

| Kattan a răspuns:

Probabil ca foloseste tehnologia TurboCache (sau HyperMemory). Adica se aloca memorie din memoria RAM atunci cand pornesti o aplicatie mai "puternica", iar cand iesi din acea aplicatie se "dez-aloca" acea memorie.

| Kattan a răspuns:

Daca nu ai setare in BIOS, sau in setarile driverului, nu.

| Kattan a răspuns:

Nici o problema, ma bucur ca am putut fi de ajutor

| lucian a răspuns:

Nu se poate schimba

| totenkopfSS explică:

Buna ziua,amice "Tibi" daca curge inteligenta din capul tau mai bine nu mai ne raspunde noua oamenilor neinitiati ca tine in tainele gamingului! Pentru ceilalti: Asi putea macar schimba memoria video alocandumise din RAM, da se poate dar din bios nu merge cum eram eu obisnuit... apare unde trebuie sa modific dar sare peste chestia aia, nu pot modifica. Deci alte variante sunt...deci se poate schimba! Dar astept variante multumesc anticipat! big grin

| totenkopfSS explică:

Am cautat in driverul placi video...nu am gasit nimic.ori cum placa mea suporta pana la 512MB dar are alocata doar 64 MB, bizar este ca, call of duty 4 ruleaza foarte bine.straight face

| totenkopfSS explică:

Memoria nu cred ca se aloca dinamic, findca la modern warfare 2 nu sare de 1, 85 GB RAM, din 4GB ram.Totusi ar mai fi solutii de marire mamorie video din ram?

| totenkopfSS explică:

Am in bios obtiunea asta dar nu o pot folosi...crying

| totenkopfSS explică:

Buna ziua...Jmecher aveai dreptate, chestia aia era in driver.
I-am alocat 1 GB ram din 4GB ddr2 placi video si aveam 2 obtiuni Qallity-Performance, si am setato la performance, apoi mi-a cerut sa fac update la directix9 si am bagat directx 10...si modern warfare 2 merge acum ca uns, mersi mult big grin

| Tibi_9863 a răspuns:

Cum ma sa schimbi placa video daca ea este integrata adica lipita pe placa de baza.ma frate tu vrei sa faci dintr-un **** racheta vindel ma si ia-ti altul da eu cred ca tu vrei jocurii nu? si daca vrei jocuri ia-ti frate un pc ca pc este mult mai bun si nu este taranesc cum zic altii altfel vezi pe un monitor de 21 de inch sau pe unu de 40 de inch nu fata de un **** de 11/15 inchi, cu pc nu ai probleme cu incalzirea cu bateria, acum daca vrei ia-ti si laptop sa fii sef stai la o vorba una alta nu zic ca nu e bun da laptopurile sunt niste panarame nu-s pentru jocuri nu au o configuratie cine stie ce, miramas eu sa ai uh un dual-corr macar pe el, cu Intel simpu sau amd nu faci nimic

Răspuns utilizator avertizat
| mnl a răspuns:

Am un Asus cu placa integrata 120mb si 2 gb ddr2.pot sai mai dau putere placii mele? mersi