| anonim_4396 a întrebat:

Eu aş vrea să îmi iau un iPad 2 din America, acolo fiind mult mai ieftin decât în România. De acolo o să îmi iau şi toate accesoriile, alea, alea.
Întrebarea mea este cât costă taxa vamală pentru un iPad 2 şi dacă se aplică această taxă pentru accesorii. Altă nelămurire am dacă mă pun să plătesc TVA şi pentru accesori.
Răspunsurile m-ar ajuta foarte mult. happy

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Buna.
Eu din cate stiu, taxele vamale pentru produse din SUA sunt destul de mari, aducand pretul unui produs achizitionat de acolo mai ieftin la acelasi pret cu cel de la noi. Asta daca nu cumva ai pe cineva care sa ti-l aduca ca si cum ar fi al lui (ca un telefon, un laptop ce-l porti dupa tine). Nu stiu sa-ti spun exact valoarea dar stiu ca intr-o vreme taxele erau cam echivalentul TVA-ului si trebuiau platite chiar si pentru un tricou.
Succeswinking

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Manux. Bă, iPad'ul + accesorile costă în total cam 900 de dolari. Eu am întrebat cu totul altceva. So, nici o fundă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@12manux
O sugi. Se vede că eşti prea idiot ca să poţi înţelege ce vreau.
Mai bine îi dau funda celuilalt.