| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

Eu scriu foarte mult în Word și am un fișier care are în jur de 350-400 de pagini. Cred că am greșit eu că nu am creat mai multe fișiere și acum atât de mult s-a umflat fișierul ăla de îmi arată Not responding... happy. Fișierul nu are cum să fie corupt, deoarece nu are nicio eroare. Îl am și în winrar și de obicei winrar-ul te atenționează în cazul unui fișier corupt. Am convertit fișierul în pdf și l-am deschis ca pagina de internet și într-adevăr am toate informațiile, dar nu le pot edita. Ok, ok Not responding, dar de ce totuși se deschide și îmi arată în stânga jos că sunt 70 de pagini în loc de 400? De ce e singurul fișier care are ilustrat un om pe el? În folder stiți că arată mărimea fiecărui fișier și fișierul cu pricina are 1, 078 de kb, deci este într-adevăr mai mare, dar atunci când îl deschid, are mai puține pagini ca un fișier de 400 de kb. Acel FIȘIER e FOARTE FOARTE împortant pentru mine, deci, aveți vreo soluție? Am încercat să schimb în pdf, dar în word e scris pe două coloane și informația asta se pierde pe drum și totodată se face un borș acolo, după conversie... HELP!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poate te-ar ajuta reinstalarea windowsului și a wordului. Apoi vezi ce arată fișierul.

Sau încearcă să deschizi acel fișier cu un alt tip de word (open Office; sau mai era altul mai bun dar nu îmi vine în minte acum). Dacă acestea îți deschide fișierul care nu îl deschide msoffice, atunci Microsoft office este problema.
Și da, sunt prea multe pagini. 100 ar fi fost de ajuns.
Vezi dacă ai cel puțin 4gb RAM.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"1, 078 de kb" sunt cca 1MB, cam prea putin pentru un fisier de 400 pagini.
Am impresia ca, acel fisier este corupt si asta poate fi motivul ca se "vad" doar 70 pagini din el (probabil s-a salvat doar partial).

Ce poti face in acest caz? Iata:
1. Prima data cauti ultima versiune anterioara salvata de document care - la deschidere in Word - are toate paginile.
2. La meniul Fisier (file) - Salveaza ca... (Save as... ) - salvezi atatea copii cate capitole exista in document. De exemplu "Capitol 01", "Capitol 02", s-a.m.d.
3. Inchizi programul Word.
4. Deschizi, pe rand, fiecare copie facuta pe capitole. Lasi doar capitolul cu pricina, iar textele d-inaintea si dupa el LE STERGI. Astfel va ramane DOAR CAPITOLUL dorit in fisierul cu acelasi nume. La sfarsitul stergerii salvezi documentul rezultat si inchizi programul Word.
5. Repeti operatiunile din (4) pentru FIECARE capitol.
6. Cand ai terminat, vei avea atatea documente separate, cate capitole are documentul initial, fiecare fiind usor de editat.
7. Salvezi, de siguranta, toate capitolele pe un stick, in foldere diferite, numerotate: "Salvare 1", "Salvare 2"... s-a.m.d.

Daca, la final, lucrarea vei da pentru tiparire, atunci se va putea si acolo gestiona mult mai usor.
Iar, in caz de nevoie, fiecare capitol se poate transforma in format PDF, car - in final - se pot si concatena.

Succes!

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru Bula):

Știu ce zici și sunt de acord. Trebuia să fac așa de la-nceput. Am reușit să-mi recuperez informațiile oarecum cu OpenOffice. Mi-am zis eu: "În caz de orice, am totul salvat pe un site de încredere"...dar se pare că mașinăria asta refuză să deschidă un fișier TEXT! Mă întreb cum se descurcă cu Battlefield 1

| Bula a răspuns (pentru Marjanovic_Alexandru_1998):

Un fisier TEXT are extensia ".TXT".
Tu ai vorbit de document Word (".doc" sau ". docx"), care contin incomparabil mai multe informatii si care ocupa si mult mai multa memorie RAM, respectiv resurse procesor.

Invata din cele intamplate si de acum in colo sa faci cum ti-am aratat, pe documente separate, fiecare capitol.
Iti spun din experienta mea: multi fac aceasta "mica" greseala si isi pierd lucrarea din cauza lipsei de organizare adecvata.

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru Bula):

Cu siguranță n-o să se mai întâmple laughing. Să trăiești

| Catrice a răspuns:

Ai încercat sa îl deschizi pe read only/doar citire?!

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică:

Am reinstalat și windows-ul (win7 și 10)și Office-ul și problema persistă. L-am deschis și pe Read only...

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică:

Mi se pare total absurd cum ditai măgăoaia, ditai mașinăria să nu poate să suporte un MB de ceva... orice. Doar un MB

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică:

Mulțumesc tuturor! Se pare că singura variantă care a dat roade a fost OpenOffice happy