| Marjanovic_Alexandru_1998 a întrebat:

Eu scriu foarte mult în Word și s-a ivit o chestie pe care n-o înțeleg...nu știu, poate știe cineva. Țin să menționez că NICIODATĂ NU UIT SĂ SALVEZ și nu închid calculatorul cu fișiere sau programe deschise Am mai multe fișiere într-un folder, de exemplu, și câteodată pc-ul meu o ia razna și face recover la un fișier și mă întreabă pe care-l vreau: pe ăla nou sau pe ăla vechi (asta FĂRĂ SĂ-I ZIC EU SĂ FACĂ NIMIC). Și scriind sute de pagini, intru, să spunem, odată și modific ceva minor la pagina 18, apoi hop sare pc-ul și mă pune să aleg happy De unde să mai știu...Și întrebarea mea e: de ce face asta? Nu înțeleg fenomenul ăsta la Word, ajutați-mă vă rog

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu salvezi imediat inainte de inchiderea World, atunci poate face acest fenomen.
Word, din "fabrica" este setat sa faca salvari periodice (implicit la intervale de 10 minute), iar unele versiuni considera si aceste operatiuni de salvare ca si modificare.

In alte cazuri, la deschiderea unui document se poate intampla sa afiseze un mesaj de genul "Acest fisier este deja deschis de Word. Doriti sa foloseasca o copie? Da/Nu. In aceste cazuri se alege NU si totul functioneaza bine. happy

Mai sunt si alte probleme cu MS Office, in diferite versiuni, drept pentru care prefer sa folosesc Open Office sau Libre Office (gratuite si mult mai stabile).

Recomandarea mea este sa nu porti documente atat de mari dupa tine.
In cazul unei carti, de exemplu, faci fiecare capitol in document separat, toate puse intr-un folder al cartii.
Astfel, mult mai usor poti gasi locul unde sa faci modificari, iar sansa sa pierzi toata cartea dintr-o singura greseala marunta este mult mai redusa.
De asemenea, dupa ce ai terminat lucrul, fa o copie de siguranta si pe un stick USB, fiecare salvare in folder separat, avand numele inclus si data de salvare. Astfel poti relua si o versiune veche din document, la nevoie.

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru Bula):

Dacă nu cumva, cred că țin minte când m-a întrebat chestia de care ai pomenit tu cu "Acest fisier este deja deschis de Word", dar bănuiesc că nu i-am dat importanță și probabil că de asta să mi se fi întâmplat așa. Mersi de sfaturi. La faza cu stocarea și dozarea conținutului m-am "lecuit" demult când era să pierd vreo 800 de pagini de conținut din lene...că mi-era mult mai ușor când dădeam Ctrl+F și nu trebuia să colind fiecare fișier în parte și găseam totul din prima happy.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca scrii foarte mult in word cumpara si un UPS, nu se stie cand vei avea nevoie de el!

| Catrice a răspuns:

Măcar îți salvează modificările. Eu m-am trezit de câteva ca după ce stăteam câteva ore sa scriu câteva zeci de pagini, a dobânzii fie aveam doar o parte din ele, fie deloc.
Îți poți da seama după data la care ai făcut modificarea. Păstrezi ultimul document/ultima versiune a lui și le restul le ștergi. Chiar și cele din folderul cu recovery.

| Marjanovic_Alexandru_1998 explică (pentru Catrice):

Ok, până la urmă le arhivez și tot le protejez de modificări de-astea nedorite, sau le printez dar întrebarea mea era: oare de ce se întâmplă chestia asta? Nu înțeleg. Tre' să-mi răspundă un băiat care e "pe tehnologie"