| VasileIonut a întrebat:

Imi doresc sa invat sa fac aplicatii pentru Android. Stiu ca trebuie sa invat limbajul de programare Java, si am ales cartea Java: A Beginner's Guide (A 6 a editie) pe care o am in format PDF. Este buna pentru ceea ce vreau eu sa fac? Stiu ca este despre Java SE(standard edition), iar eu vreau sa invat Java Me( Micro Edition)

2 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Daca esti incepator invata SE. Apoi te "specializezi".

| ziftode a răspuns:

O carte de Java te invata Java
la fel ca majoritatea lucrurilor specializate, sa stii Java este doar un bonus, nu un requirement, eu te sfatuiesc sa cauti direct carti de Android si sa inveti Java "on fly", pentru ca
1. nu se foloseste nici pe departe toata Java, ci doar o parte
2. o aplicatie Java e foarte, FOARTE diferita de Android, lucrezi cu librarii si mai ales suportul sunt foarte diferite, mediul e diferit (compliatorul/IDE-ul e orientat pe Android), etc.

e ca si cum ai fi invatat la scoala matematica, fizica, mecanica, termodinamica, etc. si cand ajungi sa faci service auto sa te trezesti ca nu iti trebuie sa stii momente de forte ca sa invarti o cheie si nici termodinamica ca sa masori presiunea in pneuri, dar trebuie sa stii bine masina si cu ce se mananca fiecare aspect al service-ului, chiar daca la sfarsit se numeste ca faci "mecanica auto"