| ionpuscahoreanga a întrebat:

doresc sa stiu ce tip de java sa folosesc pentru a crea jocuri android si ce tip de eclipse?
iar pentru programare care tip de java este bun?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Java e java... un limbaj de programare si cam atat. Eclipse... vei folosi bineinteles IDE ul pentru Java development cu ceva plugin uri pentru mobile development.

ti as sugera mai intai sa inveti programare si pe urma sa te apuci de mobile development.

| cristimihailov a răspuns:

Salut, te duci pe site-ul de android, si la developer o iei cu inceputul.

Iti dau ei tot ce trebuie, si gratuit. Teoretic descarci niste kituri in functie de versiuni, e un pic mai complicat.

Te-as sfatui sa te duci pe pluralsight si sa iti faci un cont trial si sa cauti acolo cursuri despre cum se dezvolta pe android.

Ar mai fi si varianta sa cauti pe youtube.

Rabdare sa ai... ca e serios de bagat. Emulatoare, etc.

Succes!