| LarisaNicoleta06 a întrebat:

Laptopul nu mi gaseste reteaua de wifi de la camin dar pe telefon merge. Stie cineva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, daca ai wi-fi in camera, inseamna ca ai si un router.
Daca ai router, te poti conecta la el prin wi-fi sau chiar si cu cablu (e si mai rapid decat wi-fi).
Nu vad in acest caz, de ce vrei sa te conectezi la wi-fi-ul caminului, din capatul lumii...

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Laptopul vede vreo retea wi-fi?
Daca nu, atunci poate nu-i pornit wi-fi din tastele laptopului. Descarca si studiaza manualul de utilizare!
Si lipsa driverului poate cauza nefunctionarea wi-fi.

| LarisaNicoleta06 explică (pentru Bula):

Da,le vede, si hotspotul meu il vede, inainte uneori ca sa mi apara imi faceam hotspot prima data, acum nu mi apare deloc

| Bula a răspuns (pentru LarisaNicoleta06):

Ce nu-ti mai apare deloc? wi-fi-ul caminului sau hotspot-ul tau?

| LarisaNicoleta06 explică (pentru Bula):

Wifiul caminului

| Bula a răspuns (pentru LarisaNicoleta06):

Este posibil sa fie semnalul prea slab pentru laptop.
Depinde si in ce pozitie este, cum are vedere spre hotspot-ul caminului.
Du-te in apropiere de cativa metrii, unde semnalul este puternic si cauta semnalul acolo.
Daca ai semnal prea slab in camera, pune-ti laptopul in alt loc, ferit de obiecte metalice care "mananca" semnalul.

| LarisaNicoleta06 explică (pentru Bula):

Da, este in camera wifi.o sa incerc, multumesc

| Bula a răspuns (pentru LarisaNicoleta06):

Pai, daca ai wi-fi in camera, inseamna ca ai si un router.
Daca ai router, te poti conecta la el prin wi-fi sau chiar si cu cablu (e si mai rapid decat wi-fi).
Nu vad in acest caz, de ce vrei sa te conectezi la wi-fi-ul caminului, din capatul lumii...

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Instaleaza driverele de internet pentru laptop-ul tau. Ai oferit putine informatii, cu doar atat te putem ajuta acum
cauti pe internet modelul laptopului + "ethernet drivers", dupa care incerci sa te conectezi din nou. Este clar ca ai o problema cu laptop-ul daca de pe telefon te poti conecta.

| LarisaNicoleta06 explică (pentru Bisbiavatar12):

Mă refer că nu apare să dau conectare

| Szoke_Robert_1996 a răspuns:

Poate sunt prea multi conectati si de aia